Tag: трикови

Tips & Tricks, Видео

Генијален трик: Никогаш полесно чистење на лук

Лукот како намирница се наоѓа во многу јадења кои ги подготвуваме, а кгоа ќе го видите овој генијален трик, веќе нема да се мачите додека го лупите. На видеото е прикажан брз и едноставен начин како да исчистите лук. Земете главица лук во една рака, а во друга остар нож […]

Повеќе

Со топлото време доаѓаат и змиите: Посипете го овој прав во дворот и никогаш нема да ви пријдат

Сите сте слушнале за сода бикарбона. Но, веројатно не сте слушнале дека оваа состојка штити од змии. Еве како едноставно можете да се заштитите од змиите во летниот период. Посипете сода бикарбона во градината и дворот и ќе ги избркате змиите, кои наводно не ја сакаат содата бикарбона. Оние кои […]

Tips & Tricks

Веќе нема да купите средство за чистење рерна – еве како да направите сами

Веќе никогаш нема да купите средство за чистење рерна, еве како да го направите сами дома. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет […]

Tips & Tricks

Супер трик како да ги исчистите каучот и фотељите од дамки – брзо и евтино

Домашно средство за чистење кое се прави од само четири состојки. Се работи за мешавина од течност за миење садови, бел оцет, сода бикарбона и топла вода. Состојките ставете ги во шишенце со распрскувач, пропрскајте по дамките на каучот и фотељите, лесно протријте со крпа и исушете. Точните состојки за […]

Tips & Tricks

Исчистете ја рерната без хемикалии, еве и како

Ако чистењето на рерната ви претставува вистински кошмар, било поради хемикалиите или тврдокорните дамки, пробајте со едноставно природно решение. За чистење на рерна подгответе: сода бикарбона, вода, гумени ракавици, крпа, шишенце со распрскувач, алкохолен оцет. Прво од рерна извадете ги сите решетки. Потоа направете паста, така што во сад ќе […]

Tips & Tricks, Повеќе

Стоп на прејадувањето: Придржувајте се на овие шест правила

Навечер, метаболизмот е најмалку активен и тоа е главна причина зошто тогаш не треба да јадете обилни оброци. Вечерата би требало да биде најлесен оброк во текот на денот и треба да јадете најмалку 2-3 часа пред спиење, за организмот да има време да ја свари храната.Придржувајте се на овие […]

Tips & Tricks, Повеќе

Не пијте капучино после 11 часот, еве и зошто

Ако сте се прашувале зошто Италијанците капучиното или било кое кафе со млеко го консумираат исклучиво наутро поточно до 11 часот, веројатно сте помислиле дека тоа е само уште еден во низата ритуали. Имено, консумацијата на млеко, најмногу топло, пред или после оброк е лошо за стомакот бидејќи млекото не […]

Tips & Tricks

Прелив за пити: Со овој трик вашите пити ќе бидат како од ресторан

Едноставен трик за вашите пити да изгледаат прекрасно… Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: Домашна […]

Tips & Tricks, Главни јадења

Три златни правила за најдоброто рижото: Со овие совети ќе направите ручек за паметење

Рижото е едноставно јадење, но може да биде суво и без вкус, ако погрешите при подготовката. За да добиете совршен оброк од ориз важно е да ги подготвите намирниците и да се водите од одредени правила. Трите правила од кои никако не треба да отстапите се: правилен избор на ориз, […]

Tips & Tricks

Еве зошто треба да го маринирате месото пред печење

Додавањето месо и зеленчук на скара можеби звучи како добра идеја, но всушност е многу лошо за здравјето, велат германските научници. Капките кои паѓаат на огнот доведуваат до појава на чад кој содржи штетни материи кои доаѓаат до храната. Се работи за супстанци кои се сметаат за канцерогени, па би […]