Tag: тиквици

Препораки

Зелен зеленчук полн витамини: Јадете тиквички

Тиквичките се многу вкусни и со нив може да се направат различни оброци во кујната. Од салати, па се до манџи и тави кои имаат неодолив вкус. Она што е најважно е дека освен што се вкусни и служат одлично за декорација, тиквичките се и многу здрави.Тие имаат витамини Ц, […]

Предјадења

Колку вкусно мезе: Ќофтиња од тиквички

Зорица вели дека овие тиквички ги прави како мезе за гости или како лесна вечера за целото семејство. Ние го пробавме нејзиниот рецепт и резултатот е навистина вкусен 🙂 Основната смеса по желба може да се смени и да се додадат сувомесни производи, праз, печурки, сирење, кашкавал итн. Во зависност […]

Главни јадења

Ќе ги правите секој ден – Летен рецепт за полнети тиквички

Вкусно, лесно и неодоливо – ова е Gotvi.mk препораката за летниот рецепт за полнети тиквички кој ни го испраќа Тина Алексовска. Прочитајте ги деталите: На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Изненадете го семејството со полнети запечени тиквички Полнети тиквици Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек Ќофтиња од […]

Uncategorized

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Од француската кујна, а по неодоливо вкусен рецепт на Шеф Marc De Jongh ги издвојуваме полнетите тиквици. Овој специјалитет беше подготвен за време на часовите по готвење во рамките на проектот Кулинари. За подготовка на овој прилог за главно јадење потребно ви е и тава, сад за печење и блендер. […]

Посно и веге, Предјадења

Полнети тиквици

Од француската кујна, а по неодоливо вкусен рецепт на Шеф Marc De Jongh ги издвојуваме полнетите тиквици. Овој специјалитет беше подготвен за време на часовите по готвење во рамките на проектот Кулинари. За подготовка на овој прилог за главно јадење потребно ви е и тава, сад за печење и блендер. […]

Предјадења

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Вкусен и здрав оброк за двајца со калории доволно до закуска за вечера. Се што ви треба се две помали тиквички кои не мора да се лупат, но во тој случај, добро измијте ги. Пријатен апетит!