Tag: тиква

Предјадења

Есенско смути со тиква и чиа

Направете вкусно смути со тиква и чиа. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со […]

Десерти

Деликатес за есента: Вкусни уштипци од тиква

Направете вкусни уштипци од тиква. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со […]

Препораки

Користете ги во јадењата – Семките од тиква се ризница со здравје

Семките од тиква се исклучително вкусни и здрави и треба да ги користите често. Имаат протеини, влакна и минерали корисни за телото.Имаат аминокиселини, обезбедуваат добро расположение, квалитетен сон, активност на телото. Помагаат и за артритис. Добри се за кардиоваскуларното здравје. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек […]

Десерти

Кралица на есента: Полнета тиква со овошје и ореви

Направете вкусна полнета тиква. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте    

Tips & Tricks

Колку долго стои тиквата во ладилник – Правила за есенската кралица

Тиквата е вкусна намирница, има посебна арома и вкус и помага. Нискокалорична е па корисна е ако сакате да слабеете. Има многу витамини во својот состав, особено А и Б, како и минерали и бета каротен.Секогаш бирајте цврста тиква односно со цврста кора. Исечените парчиња не ги чувајте подолго од […]

Десерти

Компот од тиква

Подгответе компот од тиква и уживајте! Уживајте! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал […]

Десерти

Пита од тиква – слатка и сочна

Направете го омилениот есенски десерт, кој сигурно го обожавате! Уживајте! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Повеќе

Смути со вкусот на есента: Тиква и моркови за ден полн здравје

Направете смути полно витамини кое ќе ви даде и енергија. Се пече тиквата, се лупи и става во блендер, се меша и пие. Уживајте. Повеќе на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот […]

Десерти

Есенски и ароматични уштипци од тиква

Направете вкусни уштипци од тиква.   Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според […]

Повеќе

Смути со моркови и тиква – Неверојатен вкус во чаша

Направете смути со богат вкус за ден со енергија: Се се става во блендер, се меша и пие. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба […]