Tag: тиква

Препораки

За плодност и сите здравствени проблеми – ова масло е лек

Маслото од тиква е исклучително здраво, содржи белковини и минерали, есенцијални масни киселини и витамини од групата Б, витамин Ц и Е. Позитивно делува на простатата, помага за правилна функција на мозокот, ги намалува болките во коските, лекува простата, намалува холестерол во крвта, делува како превенција за артеросклероза, го јакне […]

Tips & Tricks

Косата ќе расте три пати побрзо – Јадете го ова и ќе видите голема промена

Ако тежнеете кон сјајна, здрава и секако негувана коса, како и секоја девојка и жена, се што ви треба е да си купите семки од тиква и да очекувате големи промени.Семките од тиква во себе содржат единствен склоп витамини, минерали и омега 3 масни киселини кои го подобруваат квалитетот на […]

Препораки

Тие се како „метла” за паразитите во телото – јадете ги, има многу придобивки

Семките од тиква се многу здрави и корисни за човекот, имаат многу витамини, помагаат за многу болести и состојби, поради што треба почесто да се внесуваат во телото.Една четвртина шолја семки од тиква содржи половина од препорачаната дневна доза на магнезиум. Тоа е важно за нашата ДНК, за енергетските молекули, […]

Десерти

Необичен десерт: Чизкејк од тиква

Освен што е здрав и богат со влакна, лесниот десерт со вкус на тиква е идеален и за подготовка на разни десерти. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до […]

Повеќе

Кафето наутро дополнете го со овој рецепт – Безалкохолен ликер од нескафе и тиква

Направете нешто необично за почеток на денот – Безалкохолен ликер од нескафе и тиква. Ова е рецептот: На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Губете килограми со помош на кафе Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни […]

Десерти

Обланди какви што не сте јаделе – Филот ги прави посебни

Направете вкусни обланди во вашата кујна со тиква. Навистина одличен рецепт особено за есен и зима. Еве како да ги направите: Уживајте во овој вкусен десерт 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Обланда ролат со ореви Обланда за 15 минути Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо Трилече – неверојатно вкусен домашен […]

Десерти

Мус од тиква: Брз и вкусен десерт кој ќе го правите секој ден

Одличен начин да се освежите со освежувачки вкус на тиква и кокос… Послужете и уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт […]

Десерти, Посно и веге

Штрудла со тиква и ореви – за пост без зејтин

Вкусен десерт за време на божиќниот пост… Уживајте!   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Десерти, Посно и веге

Пита од тиква на стар начин: Наслаткиот пост досега

Сочна и толку вкусна… Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус […]

Десерти, Посно и веге

Домашен путер од тиква готов за 20 минути: Поздрав и поубав намаз не постои (Посно)

Со зачините играјте по желба, но што и да ставите, ќе испадне фантастично! Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт […]