Tag: тесто

Главни јадења

ДЕЛИКАТЕС НА ДЕНОТ: Ајвар коцки за ручек

Направете необичен, креативен и секако, многу вкусен ручек со кој ќе ја збогатите вашата трпеза. Ви нудиме коцки со ајвар, кој е актуелен периодов. Повеќе рецепти на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за […]

Препораки

Домакинки, со овој трик тестото ќе расте како „лудо”

Секоја вистинска домаќинка споделува како нејзините рецепти се толку вкусни и како успева да направи магија. Па така, прочитајте ги овие совети од домаќинки за тоа како тестото за било која намена да ви расте како лудо.Пред да го месите тестото извадете путер и јајца од фрижидер и држете ги […]

Tips & Tricks, Видео

Закопал сирово тесто во земја и почекал 24 часа: Крајниот резултат е неверојатен! (ВИДЕО)

Во овој краток филм Алисон Грасо го претставува Виктор Свеинсон, кој на традиционален начин подготвува, темен, ‘ржен леб на Исланд. Свеинсон вели дека температурата на земјата тука е 100 степени Целзиусови, што е доволно жешко за лебот да се испече за 24 часа. Рецептот се состои од две шолји ‘ржено […]

Видео, Главни јадења

ВИДЕО: Замеси тесто а потоа… – овие сендвичи се фантазија

Овие сендвичи се највкусните кои сте ги пробале некогаш.Се што треба е да замесите тесто и да ги испечете тркалцата, кои подоцна може да ги наполните по желба. Уживајте и гответе со љубов 🙂   Повеќе рецепти на Готви.мк: ФОТО: Фестивал на виното во Македонско село – Втора вечер Почнува […]

Видео, Главни јадења

Направете домашен хот-дог за само 10 минути! (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Ретки се оние кои не сакаат хот-дог, а освен во рестораните за брза храна, можете да го подготвите и дома, и тоа за само 10 минути! Подготовката е многу едноставна, а објаснета е чекор по чекор во ова едноминутно видео: Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Ја исече питата и се разлеа чоколадо – највкусниот десерт

Ако сте љубител на месено и на чоколадо, оваа комбинација е повеќе од совршена за вас. За кратко време направете си вкусен десерт кој има прекрасен изглед и вкус.Состојките и начинот на кој се приготвува истиот, погледнете ги во видеото.   Повеќе десерти на Готви.мк: За сите гурмани – Палачинки […]

Главни јадења

ТЕСТО ГОТОВО ЗА 10 МИНУТИ: Идеално за вкусни пирошки, лепињи или кифли (РЕЦЕПТ)

Ви пренесуваме брз и едноставен рецепт за вкусно пециво кое е идеално за сите кои немаат време. Тестото за ова пециво кое е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Видео, Десерти

Ставила јаболко среде лиснато тесто. Еве како овошјето го претворила во вкусен десерт!

Имате само неколку состојки и сакате да направите вкусен десерт? За овој рецепт потребни ви се само тесто и јаболко. Исечете го тестото како во видеото, ставете јаболко во средината, извадете ја внатрешноста од јаболкото и наполнете со парчиња бело чоколадо, малку шеќер и цимет. Потоа преклопете го лиснатото тесто […]

Tips & Tricks, Главни јадења

СОВРШЕН ТРИК: Еве како домашното тесто за пица секогаш да ви успева!

Знаеме дека малкумина се оние кои не сакаат да јадат пица. Меѓутоа, често тестото за ова италијанско јадење не ви успева… Со овој рецепт тестото за пица секогаш ќе биде совршено! Повеќе вести на Готви.мк: Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја […]

Видео, Главни јадења

Рецепт за пица кој ги урна рекордите на гледаност: Нема да верувате

Нема покреативен рецепт за пица. Сочно, вкусно, кашкавалот се топи во уста…има ли подобро?Овој рецепт ги сруши сите рекорди на гледаност.     Повеќе вести на Готви.мк: Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта […]