Tag: тесто

Видео, Салати

Необична салата со тесто по рецептот на српската пејачка

Направете вкусна и необична салата по рецептот на Илда Шаулиќ, ќерката на познатиот фолкер Шабан Шаулиќ. Салата со корпички од лиснато тесто. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Роналдо во Скопје – Еве ги неговите омилени јадења и пијалоци Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и борба со целулитот Леонардо ди Каприо […]

Видео, Предјадења

Вкусни мрежести погачици – филот неверојатно вкусен

Направете вкусни мрежести погаччици со кулен и сирење, погодни за сите видови прослави, за појадок, вечера, мезе, закуска.Ова е се што ви треба а прикажао е на каналот на Практична жена. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена Мајката […]

Видео, Деликатеси

Тесто за кифли, торти, пити, колачи – се успева со него

Направете го највкусното трсто за сите јадења и прилики:   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач за […]

Главни јадења

Домашни путер погачици: Кој еднаш ќе ги проба, веќе нема да купува леб!

Меко, фино и топло тесто идеално за доручек или вечера, но и за ручек наместо леб.   Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на […]

Главни јадења

Ирски леб во тава

Традиционален леб со сода бикарбона печен во тава.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта […]

Видео, Главни јадења, Деликатеси

ВИДЕО РЕЦЕПТ: Млечник кој никого не остава рамнодушен

Читател ни ја испраќа оваа фотографија од млечник – традиционално јадење кое сите љубители на тесто и сукани производи со вкус на млеко ќе го обожаваат. Особено најмалите 🙂 Еве како да го приготвите: Остатокот од подготовката погледнете го во видеото: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Буденик со урда и рукола […]

Главни јадења

Кифлички од најмекото тесто на светот: Сите ќе ви го бараат рецептот!

Вака меки кифли никогаш не сте јаделе, а за сè е заслужен млечниот намаз.   Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера […]

Главни јадења

Едноставно, а преубаво тесто за пица

Ставете фил по желба и уживајте во италијанскиот специјалитет!   Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт […]

Десерти

Крцкаво тесто со овошје кое се топи во уста!

Лесно, брзо и едноставно… Кнедлите направени на овој начин се меки и крцкави во исто време, а овошјето, кое пуштило сок, се топи во уста.   Уживајте! Повеќе на Готви.мк: ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за […]

Главни јадења

Специјалитет од Војводина кој постојано ќе го правите!

Ова јадење е исклучително вкусно и лесно се подготвува!   Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: […]