Tag: тегла

Видео, Повеќе

Само протресувате и имате најубави велигденски јајца – посебна техника за фарбање

Велигденски јајца може да офарбате и со ориз и прехрамбена боја. Ќе бидат шарени, весели и креативни.Ви треба ориз, боја и сад, и секако сварени јајца. За да се добијат овие јајца ставете 1/3 ориз во садот, неколку капки боја, па затворете и измешајте да се соедини, па ставете јајце […]

Повеќе

Офарбајте јајца со помош на хартија и тегла – Техника за најубави шари

Направете велигденски јајца со тегли и креп хартија. Ова е креативна и оригинална идеја.Потребни ви се тегли од по килограм, ракавици, креп хартија во разни бои, оцет и малку време и желба за работа. Веќе варените и врели јајца се замотуваат во креп хартија со различна боја, се натапкува хартијата […]

Посно и веге, Салати

Балканска салата која трае со денови – За семеен ручек, гости или свеченост

Направете Балканска салата која долго трае, се чува во ладилник и служи за секоја пригода, но и за семејните ручеци.     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Посна мимоза салата Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата […]

Tips & Tricks

Не можете да отворите тегла? Го имаме најлесното решение без мака и нервоза

Многу често се случува да треба да отвориме тегла која е под вакум, а немаме при рака нож или ни е страв да го користиме. Во тој случај наместо да имате нервози, имаме трик за вас кој е малку покомплициран, но целосно безбеден. Ви требаат топла вода, сад и пешкир. […]

Десерти

Џем од банани и чоколадо – Десерт во тегла готов за 10 минути

Направете десерт од само две состојки кој е многу вкусен. Џем од банани и чоколадо, a се прави на овој начин: Уживајте во овој вкусен десерт 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Домашно Тоблероне со Кока кола Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ќе блеснат на новогодишната елка – Со портокали до најубава новогодишна декорација (Видео)

За магично украсување за Нова Година доволно е да одите во маркет, да купите неколку портокали и да ги испечете. На овој начин ќе добиете интересни декорации, лампиони и украси. Исечете неколку портокали на кругови со кората, ставете ги на плех за печење со хартија, ставете ги кратко во загреана […]

Повеќе, Предјадења

Пиперки во сенф – Повкусно од зимница

Направете вкусни пиперки со сенф, кои ќе ви бидат незаменливо мезе на трпезата. Ова е рецептот: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Рецепт за највкусна зимница Направете кисела зелка за 10 дена Скиселен лук Необична зимница Вкусна салата со јајца Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе Шарена салата Руска […]

Главни јадења

Маринирани пиперки на селски начин – за вкусна зима

Направете зимско уживање за секој ручек, маринирани пиперки, вкусни за секој ден, а подготовката едноставна.     Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна […]

Видео, Деликатеси

Пиперки во тегла – за највкусната зима досега

Пиперки во тегла, идеално за зимата, вкусно и навистина одлично за мезе, салата или за со секое јадење. Ова е подготовката: Прочитај поврзани Gotvi.mk вести: Салата со брокула која ќе ја правите секој ден Таратур или ѕаѕики? Крем супа од зеленчук Сос од сенф и мед Телешко месо во сос од буковка […]

Видео, Деликатеси

Повкусно од туршија: Мешана салата во тегла

Направете мешана салата во тегла, богата е со витамини, повкусна е од туршија и зимница. Моќна мешавина на витамини и минерали, се прави без термичка обработка и загревање. Уживајте, ова е постапката: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: (ФОТО) Како на филм – Еве во кој скопски ресторан вечераа фудбалерите на Реал и […]