Tag: талог

Tips & Tricks

Талогот од кафе е многу корисен – Избркајте ги инсектите и лошите мириси

Сите љубители на кафе го пијат кафето и го фрлаат талогот, без да сфатат каква грешка прават, зошто многу може да им користи. Помага против инсекти па само ставете талог во некој сад или на ќошевите дома. Исто така, ако го ставите во сад во ладилник ќе ги собере непријатните […]

Tips & Tricks

Рацете нема да ви мирисаат на лук – Земете само талог од кафе

Сите знаеме колку е здрав и вкусен лукот, но голем проблем е што потоа кога го сечеме рацете долго мирисаат. Начин да се спасите од мирисот е да ги истриете рацете со талог од кафе.Потоа измијте ги и мирисот ќе се неутрализира.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Tips & Tricks

Летово на плажа без целулит – Помага намирница која ја фрламе секојдневно

Ако и вие мака мачите со целилитот, има еден начин да се спасите од него. Верувале или не, помага талогот од кафе. Не го фрлајте, земете го и со него тријте го подрачјето со целулит. Доволни се 15 минути.   Повеќе вести на Готви.мк:Чоко палачинки со крем од ванила и […]

Tips & Tricks

Спасете се од мравките на топлото време – Бегаат од една намирница која сите ја фрламе

Ако со летото и топлото време ви дојдоа и мравки дома, има начин како да се спасите. Ставете талог од кафе дома. Се става на местата каде излегуваат и тие бегаат од силниот мирис. Ова помага и за други инсекти. Повеќе трикови на Gotvi.mk:Нема да видите молец домаРешете се од […]

Tips & Tricks

Никогаш не би помислиле: Садоперот ќе блеска со намирница која сите ја фрламе

Ако вашиот садопер е многу валкан, има лесен начин да заблеска и тоа верувале или не со талог од кафе. Истријте го со талог и потоа со вода, па со средство и пак со вода. Ќе блеска. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги […]

Tips & Tricks

Бубачките ќе бегаат од цвеќето и нема да го јадат – спасете си го дворот со евтин трик

Талогот од кафе секогаш го фрламе, а со тоа правиме голема грешка. Имено, талогот може паметно да се искористи и тоа како пестицид. Ставете малку во земјата каде ви се билките и веќе нема да видите инсект на нив, па така нема да имате мака, нервози и растенијата да ви […]

Препораки

Го фрламе а помага за се: За чисто лице, здрава кожа и сјајна коса

Кафето не е само за пиење и уживање, помага и за здрава и сјајна кожа и коса. Имено, можете да го исчистите лицето со пилинг од талогот од кафе. На косата еднаш неделно може да ставите маска со кафе, така што ќе ставите кафе на неа, ќе почекате 20 минути […]

Tips & Tricks

Нема да видите инсект или полжав во дворот – само ставете го ова

Ако сакате да се решите од здодевните инсекти и полжави во дворот, се што ви треба е талог од кафе.Имено, ставете го талогот до билките или пак на местата каде ви излегуваат најчесто полжави и инсекти и тие ќе избегаат од силниот мирис. Навистина делува. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема […]

Tips & Tricks

Земете талог од кафе и поминете го мебелот – ќе ги фрлите сите средства и сјаеви

Верувале или не, талогот од кафе има многу корисни намени, па наместо да го фрлате, искористете го економично и паметно.На мебелот дома кој старее и се гребе, ставете му малку талог растворен во вода. Исполирајте со смесата и мебелот ќе биде како нов. Рецепт за макарони салата тука Рецепт за […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Стави талог кафе на фолија – домаќинки најголемата мака е решена

Сите уживаме во вкусот на кафето, но освен за пиење тоа може да се употреби и за нешто друго. Талогот од кафе помага да се ослободите од здодевните комарци, па затоа се што ви треба е парче фолија и кафе.https://www.youtube.com/watch?v=MSxy6_fJFN0 Повеќе рецепти на Gotvi.mk: РИЗНИЦА ОД ЗДРАВЈЕ: Сок од домати […]