Tag: сусам

Препораки

Сусамот ќе ви помогне да не посетите стоматолог – За што се помага?

Ако имате забоболка помогнете си со намирница од кујната. Користете сусам, кој има бројни лековити својства. Сварете сусам во вода и нека се олади, па ставете ги на забот кој ве боли. Сусамот е богат со витамини А, Е и Б, калциум и калиум, магнезиум и фосфор, цинк и селен, […]

Видео, Предјадења

Брзи јогурт погачи – Не се чека да нарасне тестото, на маса за 20 минути

Направете вкусни и брзи јогурт погачи кои се совршени за секој дел од денот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата […]

Салати

Ако во здодеа од Руска, Француска и Пилешка: Салата со сусам и павлака

Направете брза сусам салата.   Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути ВИДЕО: Трикови за печење […]

Препораки

Сусамот е многу здрав – За што се помага

Сусамот е намирница која се става во многу јадења, и многу помага. Сусамот не треба да изостанува во исхраната, богат е со витамини А, Е и Б, калциум и калиум, магнезиум и фосфор, цинк и селен. Ги јакне забите, ги јакне коските во телото. Помага и за намалување на притисокот. […]

Десерти

Брзи колачиња за Нова Година и Божик

Направете ситни и вкусни бомбици.     Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза Запечена боранија Кремаста салата од боранија (Видео) Сочна боранија […]

Предјадења

Кришки без маснотија полни сусам и сирење

Направете супер кришки без маснотии во рерна. Повеќе ресепти на Готви.мк:Брз појадок со туна салатаВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство    

Главни јадења

Сочен компир во сусам

Вкусен рецепт за сочен компир… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Препораки

Ситни зрнца полни здравје – Сусамот помага за огромен список проблеми

Сусамот често се користи, а ретко кој придава значење на тоа колку е важен.  Богат е со витамини А, Е и Б, калциум и калиум, магнезиум и фосфор, цинк и селен, ги јакне забите, ги јакне коските во телото. Помага и за намалување на притисокот. Помага и за периодот на настинки, […]

Предјадења

Од рерната ќе мириса цело соседство: Ролни со сусам полни сирење

Направете вкусни ролни со сусам и сирење.   Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и […]

Предјадења

Солен деликатес: Бомбици со сирење и сусам

Направете солени топчиња со сусам. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука […]