Tag: стомак

Tips & Tricks

Како да се ослободите од салото на стомакот – За тенок струк следете ги овие совети

Многу девојки мака мачат да дојдат до тенок струк, а познато е дека салото на овој дел од телото најлесно се наложи, а најтешко се симнува. Ако сакате да слабеете во овој дел од телото потребно е да јадете јаткасти плодови, маслиново масло, боровинки, ананас, јаболки и свежо овошје и […]

Препораки

Само една лажица и ќе го испразните стомакот во рок од 2 минути, а ќе ги исчистите и отровите

Нашите црева се многу важни и од време на време треба да се прочистат од отрови кои се собираат во организмот, поради конзумирање на разни намирници. Во зовриената вода додадете ги сливите и урмите. Оставете ги 15 минути, а потоа оставете да се излади. Наутро на празен желудник земајте по […]

Tips & Tricks

Многумина мислат дека се дебели, но грешат – работи поради кои ви е голем стомакот

Подуеноста може да ни создаде непријатност, ќе се сложите со тоа. Поради овие работи може да ви се создаде надуеност на стомакот:Храна – доколку јадете тешка храна за варење, вашиот стомак ќе биде науден. Затоа треба да избегнувате зачинета и брза храна. Количина – количината на храна која треба да […]

Tips & Tricks

Салото на стомакот ќе се стопи – три состојки и малку време

Вишокот околу струкот ќе го снема, ви требаат само три состојки и 10 минути. Во 200 мл. топла вода ставете половина лажиче цимет, па оставете да се олади, а потоа додадете лажиче мед. Напитокот оставете го во фрижидер, а откако ќе се олади консумирајте. Секоја вечер пијте по една оладена […]

Tips & Tricks

Имате тегоби и надуен стомак? – намалете го преку ноќ

Нормално е да имате надуен стомак кога ќе се прејадете или изедете некоја тешка храна, сепак треба да знаете дека подуван стомак може да биде и резултат од присуство на бактерии, па затоа ако надуваноста долго трае можно е да имате така наречена Хеликобактери пилори.Освен надуен стомак други симптоми  за […]

Tips & Tricks

Не губете надеж – и вие може да имате рамен стомак, јадете го ова

Ако сакате рамен стомак, затегнати мускули и ослободување од надуеноста, се што треба е да повнимавате на исхраната. Како што велат, стомачни се прават во кујната, па затоа наместо мрсна и нездрава храна, влезете во кујна и земете бадеми, зелен чај, овошје место слатко.Јадете и диња, таа го исфрла вишокот […]

Препораки

Аспирин од природата – помага против ќелавост, реума и стомачни проблеми

Брезата е навистина супериорна билка која помага при многу проблеми. Таа пред се помага запроблеми со паѓање на косата, па затоа и од неа се прават шампони.Брезата е корисна за стомачни проблеми, бидејќи со нејзиното светло стебло ги ублажува сите болки и тегоби. Има многу витамин Ц, есенцијални масла и […]

Tips & Tricks

Салото на стомакот ќе го снема: Направете смеса од 3 состојки, резултат за 3 недели

Тргнете го салото од стомакот кој е една од најкритичните зони со три намирници од кујната кои се многу корисни и здрави.Ренот има доста витамини и е многу корисен, има калциум, магнезиум, го чисти организмот и подобрува метаболизмот. Ви требаат само 125 грама рен, 3 лимони и 3 супени лажици […]

Препораки

Ако сакате стомак како на манекенка – никако не го јадете ова

Ако сакате рамен и затегнат стомак, тогаш постојат намирници кои треба да ги избегнувате. Тука спаѓаат млечните производи, кои создаваат надуеност иако се здрави, како и преработена храна и кафе. Тука спаѓа и шеќерот и алкохолот, како и сол и лути зачини. Поврзани вести на Gotvi.mk: Супер десерт: леден кафе колач […]

Tips & Tricks

Никогаш не го јадете и пијте ова пред да одите на плажа за да немате мака со стомакот

Ако одите на плажа, постојат нешта кои не треба да ги јадете и пиете за да немате проблеми со стомакот, бидејќи во комбинација со сонцето и пеколот се фатални.Тука спаѓаат газираните сокови кои го дуваат стомакот, создаваат мачнини, а ќе предизвикаат и неконтролирани гасови. Мастиките за џвакање исто така ќе […]