Tag: стомак

Препораки

За болки, подуеност и тегоби во стомакот – не ви требаат апчиња туку ова

Ако имате проблем со стомакот, надуени сте и не може да ја регулирате столицата, ова е лек за вас. Земете јаболков оцет. Оваа евтина намирница помага за слабеење и балансирање на цревната флора. Борец е против бактерии и го олеснува одењето во тоалет.   Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за […]

Препораки

Земете лажица мед па вода на празен стомак – светот го користи овој метод

Наутро кога ќе се разбудите од спиење, земете лажица мед на празен стомак, па веднаш напијте се вода и тоа млака. Брзо ќе се апсорбира во телото, ќе ви го подобри имунитетот, ќе создаде отпорност на бактерии и вируси. Помага и за подобра работа на цревата. Ја храни и кожата. […]

Повеќе

Ќе имате рамен стомак како на манекенка – јадете ги овие намирници

Ако сакате да слабеете и да имате рамен стомак, се што ви треба се боровинки, малини, капини и јагоди. Богати се со влакна, помагаат за диета, и со нив внесувате минимално бактерии. Го подобруваат видот, помагаат и за рамнотежа, подобра меморија. Ја намалуваат и желбата за храна. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Препораки

Создава надуеност и болки во стомакот – никако не ја правете оваа грешка по ручек

По јадењето голема грешка е веднаш да јадете овошје, иако сите тоа го правиме често. Ако јадете овошје, стомакот се полни со повеќе воздух, и ќе имате киселини, а ќе бидете и надуени. Секогаш јадете или еден час пред или час по јадењето. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече […]

Повеќе

Го намалува струкот и топи сало – вака манекенките имаат рамен стомак

Ако сакате струк како на манекенките, тајната е во овој рецепт. Овој оброк се јаде три дена, а содржи зелка, цвекло, морков, лимонов сок и маслиново масло. Се меша се во чинија, се става зелка, цвекло и морков во размер 3:1:1. Се става лимон и маслиново масло и се меша, […]

Препораки

Лек за надуеност и мрзеливи црева – неколку лажици и болката ја нема

Нутриционистите тврдат дека ова е лекот за надуен стомак и мрзеливи црева. Ви требаат 6 сливи, 2 лажици овесни снегулки, 1 лажица лен, 1 лажичка какао и 300 гр. јогурт. Се преливаат сливите со 100 милилитри вода. Се остава да зоврие и се оставаат 10 минути. Се мешаат ленот со […]

Препораки

За сите тегоби со стомакот – ова е лекот од кујната

Копарот е зелена билка која може да нарасне и до 90 сантими. Се употребуваат и листовите и плодовите. Помага за воспаление на устата, за варење на храната. Ги елиминира проблемите со стомакот. Есенцијалните масла се употребуваат и за многу козметички препарати. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да […]

Препораки

Пијте вода со куркума – ги решава најголемите проблеми со стомакот и срцето

Куркумата е вкусен зачин, помага за многу проблеми и тегоби и лекува.Главната состојка за тоа е куркуминот во куркумата. Куркумата помага за проблеми со стомакот, добра работа на цревата, лесно празнење и имунитет. Земете мало лажиче куркума и растопете го во шолја топла вода. Се пие пред или по појадок. […]

Препораки

Јадете ги овие намирници ако имате проблеми со стомакот

Ова се намирници кои многу помагаат ако имате проблем со подуеност и грчеви во стомакот. Тука е ананасот кој е крал на овошјето и е одличен за стомакот со лековитите ензими. Тука е и краставицата, зелениот чај, како и лимон. Користете ги и решете се од маката. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Препораки

Сите се опуштаме со храната во зима: Чај кој топи сантиметри и сало на стомакот

Направете си чај кој буквално топи килограми и сало околу струкот. Ви требаат зелен чај, цимет и ловоров лист. Се оставаат да зовријат 800 милилитри вода и се додава стапче цимет, па 3 ловори=ови листа и рамна супена лажица зелен чај. Се остава 15 минути, се процедува и пие. Се […]