Tag: срце

Препораки

Намирници кои го чуваат срцето – спречуваат удар

Овие намирници се добри за срцето, јадете ги често. Магдонос – помага за да се зајкне срцето, богат е со витамин Ц и намалува ризик од срцеви заболувања. Ореви – го регулираат односот на добар и лош холестерол. Бадеми – добар е за срцето, богат со витамин Е и здрави […]

Препораки

Пијте вода со куркума – ги решава најголемите проблеми со стомакот и срцето

Куркумата е вкусен зачин, помага за многу проблеми и тегоби и лекува.Главната состојка за тоа е куркуминот во куркумата. Куркумата помага за проблеми со стомакот, добра работа на цревата, лесно празнење и имунитет. Земете мало лажиче куркума и растопете го во шолја топла вода. Се пие пред или по појадок. […]

Препораки

Оваа храна го продолжува животот – спречува и болести на срцето

Рибата е многу здрава и се препорачува да се јаде често. Според најновите истражувања на Харвард, рибата и нејзиното често консумирање го продолжуваат животниот век на човекот. Старите лица со повисоко ниво омега 3 живеат подолго, покажало истражувањето, а познато е дека рибите изобилуваат со него. Се намалува и ризикот […]

Препораки

Маслиновото масло има една намена која спасува живот – еве зошто треба да го користите

Маслиновото масло освен што е многу здраво и корисно и се препорачува да се користи наместо обичното масло во сите ручеци, оброци и салати, помага за еден голем проблем кој може да ни спаси и живот. Имено, истражувањата покажале дека маслиновото масло го спречува создавањето холестерол во телото. Се оксидира […]

Препораки

Лек стар со години за срце – го препишуваат и доктори, успешно помага

Овој рецепт е стар со години и години, успешно помага за проблеми со срце, па докторите и понатаму го препорачуваат. Успешно помага за срцеви болести и превенира срцев удар: Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Недостатокот на фолна киселина создава проблеми Ако се потите прекумерно сменете нешто во храната 10 „убијци“ на […]

Десерти

Домашен меден колач со јагоди – десерт кој е радост за децата

Брзо се прави, а децата ќе бидат воодушевени. Направете медени срца со јагода. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за […]

Повеќе

Ги јадете често, а не знаете што му прават на вашиот организам

Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со масти, протеини и други здрави хранливи состојки. Предностите на кикириките се различни, па секако треба да ги додадете на листата секојдневни намирници. Меѓутоа, поради содржината на мастите и калориите кои ги имаат кикириките, не би требало да претерувате. Овие 12 својства на […]

Препораки

Намирница за здраво срце, намалување на холестерол – спречува и срцев удар

За лековитите својства на медот одамна се знае. Помага за многу болести и се препорачува почесто да се внесува во исхраната.Сигурно во повеќе наврати сте чуле дека е добар за срцето, а еве и зошто е тоа така. Медот има карактеристична арома, сладок е, но поздрав е од шеќерот. Има […]

Препораки

Овошје кое го чува срцето и забите – Намалува холестерол и спречува болести

Храната е лек, а лекувањето со храна е познато од стари времиња. Постојат намирници кои се многу вкусни, но и здрави. Тука на оваа листа е јаболкото, која содржи витамини Ц, и корисни супстанци кои го чуваат срцето. Исто така, ги олеснува симптомите на алергија и астма. Јаболката помага и […]

Препораки

За здраво срце, артерии и коски – Овој зеленчук е како „аптека“ со витамини

Иако постојат уверувања дека не е на листата на намирниците кои треба да се јадат често, најновите истражувања докажуваат дека компирот и многу здрав и се препорачува да се јаде почесто, но секако во балансирани и умерени количини. Тој спаѓа во групата зеленчуци со голема хранлива вредност, претставува извонреден извор […]