Tag: спиење

Препораки

Нема да заспиете и ќе бидете подувани – ова не го јадете никако пред легнување

Постојат намирници кои не треба да ги користите пред спиење. Една е кафето, како и темното чоколадо, но и сирењето. Тие го раздразнуваат стомакот и ве држат будни. Не јадете но луто, но зачинета храна. Не јадете ни колачи, торта и сладолед.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – […]

Повеќе

Измешајте ги овие две состојки пред спиење и никогаш веќе нема да се разбудите уморни

Ако секое утро се будите уморни и нерасположени, оваа едноставна мешавина ви гарантира квалитетен сон и одморено тело! Постои едноставен рецепт од само две состојки поради кој мирно ќе ја преспиете ноќта и во утринските часови ќе се разбудите свежи. Ви требаат само пет лажички органски сиров мед и една […]

Tips & Tricks

Ќе престанете да хрчите навечер – напијте се една чаша од ова пред спиење

Ако имате проблем со хрчењето, се што ви треба е да се напиете една шолја од ова пред спиење. Ставете се во блендер и испијте го ова пред спиење. Нема веќе да хрчите. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа […]

Повеќе

Таблетите за спиење можат во ѓубре: Една шолја од оваа напивка ќе ви помогне да заспиете за неколку минути

Сите имаме период во животот во кој не сме можеле да склопиме очи и да заспиееме. Доколку тоа повторно ви се случи, или пак моментално ви се случува, тогаш направете мешавина од само неколку состојки и олеснете си себе си. Имено, оваа напивка нема да остави штетни последици на вас […]

Препораки

Намирници кои се забранети пред спиење: Дебелеат, создаваат гасови и несоница

Ова се намирници кои се забранети за јадење навечер, а еве и зошто.Никако не јадете сирење, иако е вкусно, сепак е тешко за телото. Никако не пијте ни газирано бидејќи имаат овие пијалоци киселини во себе, па така ќе ви создадат проблеми со желудникот. Не јадете ни чоколадо бидејќи маснотиите […]

Препораки

Доктор Оз препорачува чај за несоница – Делува веднаш, една шолја е доволна

Доктор Оз советува како да го решите проблемот со несоницата. Според него, потребно е да направите чај од банана. Сварете пола литар вода, па една банана. Бананата, вели тој, треба да е неизлупена, туку исечена само на краевите, па се става во зовриената вода и се остава 10 минути. Убаво […]

Повеќе, Препораки

Сакате да спиете по ручекот? Ова е супер вест за вас

Ако сакате да дремнете по ручекот, слободно продолжете со таа навика, бидејќи е здрава.  Научниците велат дека дремката по ручекот е корисна, не прави да се чувствуваме одморени, попродуктивни и среќни. Најдобро е да се отсшие веднаш по ручекот, за самото тело да ја свари храната и да даде енергија. […]

Tips & Tricks

Ќе спиете како бебе – што да јадете пред легнување?

Ако патите од несоница и имате проблеми со спиењето, треба да јадете одредени намирници кои ќе ви помогнат. Се препорачуваат мед, банана, јатки, јогурт, грозје, јајца и наут. Јадете го ова и ќе спиете како бебе. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сашко Коцев слави – Тој и Смиљана добија ќерка Совети кои […]

Препораки

Ви се случува ли да не може да спиете од премор? – овие намирници се спасот

Ако ви се случило од умор да не можете да заспиете или да ви требаат неколку часа за да заспиете цврсто, тогаш ви препорачуваме што да јадете пред спиење. Банани Кељ Житарки Јогурт Мед Крекери Сирење Риба Туна Повеќе на Готви.мк: Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за […]

Tips & Tricks

Испијте го овој пијалок пред спиење – преку ноќ ќе стопи се што сте јаделе

Ако го пиете овој пијалок никогаш нема да имате проблем со спиењето. Ни еден отров нема да биде во вашиот организам. Сите штетни токсини од оваа сосотјка ќе бидат елиминирани. Пијалокот има и други предности како што се: лекување од депресија, висок крвен притисок и кариоваскулани болести. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО […]