Tag: соја

Препораки

Направете фластери од соја и ставете ги на кожата – нема да верувате за што се помагаат

Сојата е здрава намирница која има голема примена. Се користи како лек за многу тегоби и болести. Се препорачува при висока температура, при воспаленија, а таа е и мелем за болки и болни места.Ако си направите фластер од неа е најделотворен. Се потопуваат во пет шолји вода шолја сирова соја […]

Главни јадења, Посно и веге

Вегетаријански соја ќофтиња

Ќофтињата се толку вкусни, што ќе се воодушеваат и најголемите љубители на месо. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири […]

Главни јадења, Посно и веге

Еднакво вкусен: Веге гулаш

Еднакво вкусен вегетаријански гулаш – еве како да го направите! Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко […]

Препораки

Супер храна или опасност: Важно за сите кои јадат соја

Денес сојата е многу популарна, но за неа постои вечната дебата дали е супер храна или опасност.Замената за месо, многу поевтина од него, има многу влакна и состојки во себе, кои му недостасуваат на човекот. Сојата има многу протеини , седум аминокиселини, а потполно се еднакви како тие од животинско […]

Главни јадења

Леб од соја

Лебот со додаток соино брашно е исклучително вкусен…   Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна […]

Tips & Tricks

Докторите не ве предупредуваат на ова – ова масло е поопасно и од отров

Докторите не сакаат да ве предупредат, но ова масло е поопасно и од отров. Иако многумина сметаат дека е здраво и го користат, маслото од соја прави многу здравствени проблеми и потешкотии.Ова масло потекнува од соја, но многумина не споменуваат дека таа е отровна во природата. За неа треба огромен […]

Главни јадења, Посно и веге

Вкусни соја шницли

Шницлите можат да бидат еднакво пикантни и кога се без месо. На здравје! Поврзани вести на Gotvi.mk: Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го […]

Главни јадења, Посно и веге

Турлитава со соја сос

Пренесете го пролетното шаренило на вашата трпеза. Многу вкусен и интересен ручек кој го приготвивме по рецепт на Ана 🙂 Пријатен апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Турли тава со пилешко месо Шарена тава со зеленчук и пилешко Тоа е тој вкус – Мусака во земјена тава Многу вкусно – потпечена […]