Tag: сочна

Tips & Tricks

Вака ќе препознаете дали тиквата е сочна и слатка

Тиквата е вкусна намирница, има посебна арома и вкус, а има повеќе видови и сорти од неа. Нискокалорична е па корисна е ако сакате да слабеете. Има многу витамини во својот состав, особено А и Б, како и минерали и бета каротен. Секогаш бирајте цврста тиква односно со цврста кора. […]

Tips & Tricks

Трик за одмрзнувањето риба – Ќе биде мека и сочна

Постој трик кој треба да го знаете кога се работи за рибите. Замрзнатите риби оставете ги неколку часа во ладна вода со сол, па така ќе се одмрзнат полека. Месото потоа ќе биде меко. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос […]

Meat, Tips & Tricks

Вака ќе подгреете шницла да биде сочна како штотуку направена

Ако сакате да подгреете шницла, па и понатаму да биде сочна, има мал трик. Не го правете тоа во рерна, туку исцепкајте ја на ситни парчиња и ставете ја во тава со малку масло.Не се подгрева на многу висока температура, туку кратко на пониска. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со […]

Tips & Tricks

Вака ќе знаете дека лубеницата не е како „тиква” – Се гледа по кората

Ова се лесни начини да откриете дали лубеницата која ја купувате е блага и сочна. Секогаш барајте да има кафена дамка или круг на дното, кој покажува дека лежела долго на земја. Ако кругот е жолт тогаш е незрела.Треба да е темно зелена боја и да нема видливи оштетувања. Најтешките […]

Tips & Tricks

Откриен трикот: Ако лубеницата го има ова на неа е сочна – вака изберете ја правилната

Сите сакаме сочна лубеница, но понекогаш колку и да мислиме дека знаеме да ја одбереме правата, може да згрешиме.За да не се разочарате, ова се совети како да ја одберете најубавата лубеница на пазар или во маркет. Жолтата дамка е местото со кое лубеницата ја допирала земјата. Зрелите лубеници секогаш […]

Tips & Tricks

Вака ќе биде свежа и сочна со денови: Како правилно се чува лубеницата

Лубениците веќе излегоа, а нивниот мирис мами од маркетите и пазарите.Важно е да знаеме како правилно да ја чуваме лубеницата, без разлика на големината, за таа подолго да трае, да не се исуши и да не го загуби сочниот и благ вкус. Се што треба е да ја исечете и […]

Tips & Tricks, Видео

Искусен земјоделец откри: Како да ја одберете најблагата и највкусната лубеница

Дојде летото, а со него и вкусните и сочни лубеници. Но, секогаш останува прашањето како да се одберат највкусните и најсвежите лубеници?Побарајте жолта боја – жолта дамка на местото каде што лубеницата одмора на земја. Зрелата лубеница секогаш има жолти, а никогаш бели дамки. Разликувајте „женска“ од „машка“ лубеница – […]

Препораки

Како да изберете сочна лубеница? – со овие трикови нема утка

Сите сакаме да се освежиме со лубеница летниот период, а еве како да одберете сочна и крцкава лубеница за вас и вашите најмили ЖОЛТА ДАМКА Ако лубеницата на врвот има жолт круг или жолта дамка тоа е добар знак. Тоа е местото на кое лежела додека созревала, па најзрелите лубеници […]

Tips & Tricks

Дињата се гледа дали е сочна уште по кората – со овие трикови нема утка!

Летото е период кога сите сакаме да се разладиме со диња или лубеница, но најголемиот проблем е како да ја избереме најсочната. Со оглед на најавените горештини, добро би било да знаете неколку совети за изборот на диња.Сочната диња сјае и има силен мирис. Сочната диња има златна боја на кората […]

Tips & Tricks

Разладете се со диња – Еве како да ја одберете најсочната

Летото е период кога сите сакаме да се разладиме со диња или лубеница, но најголемиот проблем е како да ја избереме најсочната.Еве неколку совети како да изберете сочна и блага диња: Сочната диња сјае, има силен мирис, златна боја и мрежички на неа. Исто така, дињата, колку е потешка, толку […]