Tag: сол

Tips & Tricks

Кога варите тестенини многу е важно кога ставате сол – Важно правило

Кога варите тестенини многу е важно кога ќе додадете сол. Ако сакате да се вкусни тестенините, да не се распаднат и да немаат горчлив вкус, ставетесол откако ќе зоврие водата, па сварете ги. Ова е супер трик. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со […]

Tips & Tricks

Вака ќе блеснат шолјите и ѓезвињата – Ви треба најевтината намирница од кујна

Сите сакаме домот да ни блеска и да ги извадиме сите дамки, а има брзо решение за тоа. Солта е навистина ефикасно средство. Ставете сол на сунѓер и исчистете ги вашите чаши кои имаат стари дамки, ѓезве и стаклени садови.Ќе бидат посјајни од испрани во машина за садови. И во […]

Препораки

Колку сол треба да внесуваме дневно? – Ова е опасноста ако претераме

Сите знаеме дека многу сол штети на телото, иако му е потребна на човекот да ги регулира течностите и да пренесува електрични импулси меѓу ќелиите. Умерен внес на сол е позитивен за телото, бидејќи тоа само бара сол, но кога ќе претераме тоа доведува до здравствени компликации.Дневно не треба да […]

Tips & Tricks

Ако ви истече млеко на шпоретот – Со овој трик нема да замириса домот

Ако ви истече млеко на шпоретот има лесен и брз трик како да се спасите од лошиот мирис на загорено. Се што треба е по шпоретот да ставите малку сол и мирисот на изгорено ќе го снема. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој […]

Tips & Tricks

Ако ви скапа или презреа доматот – спасете го со трик од кујната

Ако сте го оставиле подолго доматот и тој станал мек односно презреан има три кда го спасите. Ставете го во вода со сол и оставете го преку ноќ. Ќе биде тврд и вкусен утредента. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од […]

Препораки

Измешајте мед, сенф и сол – лек за еден од најболните проблеми

Измешајте ги овие состојки кои се моќна комбинација. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која […]

Tips & Tricks

Вака најлесно ќе исчистите загорено тенџере – нема рибање, мака и кршење нокти

Ако сакате да исчистите загорен сад, се што ви треба е вода и сол. Ставете го загореното тенџере на оган со вода со сол. Нека стои потоа неколку часа во водата и потоа измијте. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од […]

Uncategorized

Исечете лимон и ставете му сол – не сте свесни колку помага

Иако звучи чудно, помага. Земете лимон и сол, а резултатите се неверојатни. Го олеснува дишењето, помага ако имате настинка или грип. Помага да се намали висок притисок. Помага за да се спасите од инсекти. Помага да не ви биде засипнат гласот наутро. Помага за брзо расонување. Собата покрај сето ова […]

Tips & Tricks

Кога ќе купите четка за заби направете го ова – ги убива сите нечистотии и бактерии

Солта не е само за јадење и за да го подобри вкусот на оброците, туку помага за многу домашни ситници и проблеми. Кога ќе купите нова четка за заби, ќе ја омекнете и дезинфицирате ако ја ставите 24 часа во вода со лажиче сол. Вака ќе се убијат нечистетооте и […]

Tips & Tricks

Тенџерињата најлесно се мијат вака – не ви требаат скапи средства

Металните садови и лонци ќе ги измиете поубаво ако во нив додадете евтина намирница која сите ја имаме дома. Ставете една рака сол, па изрибајте со весник или жица, па потоа измијте. Се ќе блеска. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го […]