Tag: сол

Tips & Tricks

Важно правило – Вака тестенините нема да се лепат и распаѓаат

Кога варите тестенини има многу трикови за подобар вкус, а еден од најважните е поврзан со солта. Ако сакате да се вкусни тестенините, да не се распаднат и да немаат горчлив вкус, ставете сол дури откако ќе зоврие водата, а не претходно додека е ладна. Ќе бидат вкусни, нема да […]

Tips & Tricks

Ја враќа белината – Намирница подобра од прашок за перење

Ако сакате блескаво бели пешкири, кошули или завеси, како и било какво друго парче облека, се што ви треба е помош од кујната. Ставете ги алиштата во вода со доста сол, оставете да искиснат п исперете ги. Ќе се врати белината. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема […]

Препораки

Исчистете го телото од сол – Напивка совршена по празниците

Ако и вие сте во категоријата луѓе кои јадат многу сол иако знаат дека е штетна, тогаш направете го ова за детоксикација на телото. Во 300 грама зовриена вода ставете 5 грама ловоров лист и варете 5 минути. Се трга од оган и се става во сад или термос, па […]

Tips & Tricks

Ќе исчезне непријатниот мирис – Ставете ја оваа смеса во лавабото

Ако и вие имате проблем со непријатниот мирис кој се шири од садоперот, ова е решението. Земете две лажици сода бикарбона, заедно со една лажица сол и измешајте ги во сад. Ставете го ова на одводот од вашиот мијалник во кујна. Ставете 250 милилитри загреан оцет и чекајте да се […]

Tips & Tricks

Тестенините ќе останат цели – Трик да не се распадне ниту една

Кога варите тестенини многу е важно кога ќе додадете сол, за да останат цели. Ако сакате да се вкусни тестенините, да не се распаднат и да немаат горчлив вкус, ставете сол дури откако ќе зоврие водата. Така сварете ги тестенините. Повеќе на Готви.мк: Чиа пудинг Брзо и освежително: Смути од […]

Tips & Tricks

Спасете го пресоленото јадење – Има лесен трик

Ако пресоливте јадење има мал трик да се спаси. Ставете парче компир излупен и тој ќе ја впие целата сол во себе.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија […]

Pastes, Tips & Tricks

Тестенините не се распаѓаат вака – Најважното правило

Кога варите тестенини многу е важно едно нешто. Имено, тоа е кога ќе се додаде солта. Ако сакате да се вкусни тестенините, да не се распаднат и да немаат горчлив вкус, ставете сол откако ќе зоврие водата.Така се вкусни и не се распаѓаат.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија […]

Tips & Tricks

Лошиот мирис од истечено млеко ќе го снема за секунда

Често се случува од невнимание да истече млеко, кое потоа остава лош мирис. Ако ви истече млеко на шпоретот има лесен и брз трик како да се спасите од лошиот мирис на загорено. Се што треба е по шпоретот да ставите малку сол и мирисот на изгорено ќе го снема. […]

Препораки

Солта штети на телото – Важни правила за да немате проблеми со здравјето

Сите знаеме дека многу сол штети на телото, а еве и какви проблеми оздава.Дневно не треба да се внесуваат повеќе од пет грама сол или едно лажиче иако сите користиме повеќе. Ги задржува течностите во телото, дебелее, доведува до проблеми со притисок. Може да предизвика дури и инфаркт. Прави и […]

Препораки

Вратете ја белината на алиштата – Се ќе блесне

Ако сакате блескаво бели пешкири, кошули или завеси, како и било какво друго парче облека, се што ви треба е помош од кујната. Ставете ги алиштата во вода со доста сол, оставете да искиснат па исперете ги. Ќе се врати белината. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран […]