Tag: сода

Препораки

Нема потреба од апчиња – Најевтината намирница се бори со надуениот стомак

Ако имате гасови и болки во стомакот спасот е во евтина намирница. Земете чаша вода и ставете малку сода. Ако случајно немате сода при  рака, пробајте со газиран сок, односно неколку голтки или минерална вода. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото […]

Повеќе

Најевтината намирница го чува лицето од акни и митесери

Наместо да давате пари за скапи препарати за кожа, ви треба евтината намирница која е и многу моќна, а тоа е содата. Земете сода со малку вода и тријте го измиеното лице.Ќе ги отстрани сите нечистотоо, митесери и кожата ќе биде блескава кога ќе исплакнете, и помалку подложна на акни […]

Tips & Tricks

Содата е многу корисна но има важни правила – Што не смее да се чисти со неа?

Содата е здрава и корисна и помага за многу домашни проблеми, но во еден случај не се користи. Имено, не ја користете за чистење површини од алуминиум. Таа нагризува и ќе го оштети. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите Студени раце и стопала? […]

Tips & Tricks

Сите непријатни мириси од фрижидерот ќе ги снема – Решението чини помалку од 10 денари

Фрижидерот е место со многу намирници од секаков вид и лесно се создаваат непријатни мириси, но за среќа има начин да ги снема лесно и брзо. Земете сунѓер за миење садови, и мал пластичен сад. Ставете малку сода бикарбона која е многу евтина и лесо достапна, па ставете го сунѓерот […]

Tips & Tricks

Ќе исчезне непријатниот мирис – Ставете ја оваа смеса во лавабото

Ако и вие имате проблем со непријатниот мирис кој се шири од садоперот, ова е решението. Земете две лажици сода бикарбона, заедно со една лажица сол и измешајте ги во сад. Ставете го ова на одводот од вашиот мијалник во кујна. Ставете 250 милилитри загреан оцет и чекајте да се […]

Tips & Tricks

Најдобро средство за дезинфекција – Помага најевтината намирница

Содата е корисна и здрава намирница која е евтина и лесно достапна. Ова е една од нејзините намени. Ставете неколку лажици сода во сад и ставете вода да се разреди. Тамј ставете си ги чешлите, четките за шминка, па извадете и исплакнете следниот ден. Вака ќе бидат дезинфицирани. Повеќе поврзани […]

Tips & Tricks

Ставете прстофат од најевтината намирница – Кајганата ќе биде мека како душа

Постои начин кајганата која ја правите за појадок, ручек или вечера, да биде воздушеста и мека како душа. Се што ви треба е евтината намирница – сода. Ставете прстофат сода кога ги матите јајцата. Вака ќе биде мека и воздушеста кајганата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Tips & Tricks

Гравот побрзо ќе се свари со еден трик

Има начин како гравот побрзо да се свари и да има подобар вкус. Се што треба е едноставно во шерпата да ставите прстофат сода бикарбона. Ќе биде се повкусно и побрзо. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од […]

Препораки

Ако имате киселини и мачнини – Домашен лек кој помага

Содата е моќна намирница која помага на многу начини во домаќинството и ви олеснува ако имате мачнини. Ако имате киселини земете пола шолја вода во која ќе ставите лажиче сода. Истото може да го направите со пола шолја млеко и сода. Испијте и ќе ви биде подобро. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Препораки

Забите ќе сјаат – Нема да имате каменец со еден трик

Содата е корисно средство со голема намена. Можете да ја измиете четката, да и ставите сода и лимонов сок, да ги измиете забите и исплакнете.Ќе светат и нема да има каменец. Ова правете го еднаш во неколку месеци.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]