Tag: совет

Tips & Tricks

Ставете го ова во кесата – И утредента лебот ќе биде еднакво свеж

Лебот одговара со сите видови јадење, навистина е здрав и хранлив, а сите го сакаме на трпезата. Сепак, некои видови леб кога еднаш ќе се отвори, брзо се стврднуваат. ПСепак, пстои мал трик кој може да го искористите. Потребно ви е мало парче целер. Целерот брзо и лесно апсорбира влага […]

Tips & Tricks

Совети за вкусни и сочни шницли – Вака нема да згрешите никогаш

Ако сакате неодоливо вкусни шницли со неодолива арома, следете ги овие кулинарски совети. Нив ни ги пренесоа повозрасните и поискусни домаќинки, но ќе ни бидат од корист на сите останати, а особено на почетниците во кујна. Ако сакате шницлите да се добро испечени, но истовремено и да останат сочни, тогаш […]

Главни јадења

Највкусното поховано пилешко – Рецепт и совет за овие вкусни залачиња

Ако сте љубители на пилешкото месо, ова е вкусен рецепт кој многу ќе ви се најде во кујната. Еве го рецептот за овој вкусен ручек за целото семејство: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Плескавици со еден додаток Плескавици од пилешко и шампињони Поховани батаци Батаци во сос Гурмански батаци Вкусни […]

Tips & Tricks

Со оцет дома може да го направите ова – Нема дамка која не ја вади

Дамките кои се растворливи во вода – од пиво, од овошни сокови, кафе или чај, може од памучната облека да се отстранат брзо и лесно. И тоа со користење на оцет. Истото важи и за истите дамки на тепих или мебелот. Натопете крпа во оцет, па тапкајте ја на дамката додека […]

Препораки

Испукани и болни усни се честа појава во зима – Имаме решение за три минути

Испуканите и болни усни не се реткост во зима, особено кога температурите се ниски. Секако, освен што не изгледаат убаво, испуканите усни знаат да болат, но кујната крие корисно решение за овој проблем. Потребна ви е кесичка чај од камилица. Потопете ја во врела вода, нека се подолади, па ставете […]

Tips & Tricks

„Таен“ рецепт за запршка – Важен е соодносот на масло и брашно

Доколку правите запршка на вашите јадења, ова е тајната која ни ја открива наша читателка. Таа вели дека трикот е во соодносот на брашно и масло. Во чорба од зеленчук или месо се става 40 гр масло и 40 гр брашно. Во чорба од риба се става 30 гр масло […]

Tips & Tricks

Сите лоши мириси од фрижидерот ќе исчезнат вака – Ви треба евтина намирница

Ако сакате да ги елиминирате лошите мириси од фрижидерот, ви треба само кафе. Имено, сè што треба е да спакувате неколку лажички мелено кафе во кесичка, да го заврзете и да го ставите да стои во фрижидерот. Нека стои неколку дена, а со тоа сите лоши мириси ќе исчезнат. Самото […]

Повеќе, Препораки

Храна за концентрација – Ако работите многу или студирате

Ако сакате да имате подобра концентрација, треба да внимавате на навиките, да промените многу нешта, меѓу кои и исхраната. На концентрацијата негативно делуваат: Масна храна Физичка неактивност Нездрава и брза храна Стрес За да ја подобрите концентрацијата треба да внимавате на ова: Хранете се рамномерно и здраво Јадете храна богата […]

Повеќе, Препораки

Дали треба да се исклучи фрижидерот кога одиме на пат? Совет ако не сте дома за празниците

Ако планирате да заминете на пат за време на празниците или, пак, да одите некаде да се одморите додека трае зимскиот распуст на децата, тогаш сигурно ќе ги исклучите сите апарати кои ги имате дома од штекер. Речиси секогаш ги гасиме климата, телевизорите, и многу други уреди за бела техника […]

Tips & Tricks

Ќе ги чистите прозорците пред Нова Година? Рецепт за најмоќното природно средство

Доколку правите генералка пред празниците, често најтешкиот дел се прозорците кои треба да се исчистат од дамките кои настануваат од временските неприлики и влагата во зима. Еве како најлесно ќе ги исчистите прозорците со природно средство: Се ставаат сите состојки во прскалка, се мешаат убаво и потоа со нив се […]