Tag: совети

Tips & Tricks, Видео

ФЕНОМЕНАЛЕН ТРИК: Проверена замена за едно јајце во рецептите (ВИДЕО)

Ако постите, се храните вегански или сте алергични на јајца, ви предлагаме три замени за оваа намирница. Замената за јајца во рецептите се препорачува и за оние кои сакаат да го намалат внесот на масти и холестерол. 1. Пире од јаболка со сода бикарбона Три лажици пире од јаболка и […]

Tips & Tricks, Видео

МАГИЧНА СОЛ: Седум неверојатни начини како да ја користите

Секој има сол во својот дом, но ако солта ја користите само како зачин, тогаш мора да го погледнете ова видео. Ви претставуваме седум начини како да ја користите солта при чистење на вашиот дом. Научете како да исчистите пегла, да изгаснете оган, исчистите скршено јајце од под, но и […]

Tips & Tricks, Видео

ГЕНИЈАЛНО: Направете сами апарат за пуканки – еве како!

Ви се јадат пуканки, а тенџерињата ви се извалкани? Надвор е студено, а не ви се оди во продавница по готови пуканки? Тогаш ова е вистинското решение за вас. Сè што ви е потребно за домашен апарат за пуканки се све лименки и неколку свеќи. Следете ги упатставата на видеото […]

Tips & Tricks

ТАБЕЛА: Колку вода треба да пиете дневно во однос на вашата тежина?

Вода, вода, вода… толку пати слушате колку е потребна водата за организмот. Грешката која ја прават многумина е што сите имаат некоја своја теорија дека водата може да се замени со било кој безалкохолен пијалок. Некои дури и не пијат вода или ја пијат во многу мали количини, а тие […]

Tips & Tricks

Наместо путер, млеко и шлаг: Посни замени за млечни производи

Овие вкусни варијации можете да ги користите постојано… Путерот можете да го замените со овошно пире Ако печете колачи, наместо путер можете да употребите овошно пире, најдобро од банана, круша, ананас… Имајте на ум дека треба да ја намалите количината на шеќер според рецептот, поради оној кој во колачот ќе […]

Tips & Tricks

Како да ги избегнете грешките при слабеење?

Сакате да ослабите, но не успевате во тоа. Еве каде грешите… Претерувате со „здрава храна“ Белиот леб сте го замениле со црн, сончогледовото масло со маслиново или кокосово, месото со соја, грицките со јаткасти плодови… Сè е во ред само ако имате мерка и ги ограничувате порциите наместо да се […]

Tips & Tricks

СО ПОМОШ НА СОДА БИКАРБОНА: Еве како да ги отстраните флеките од мебелот и теписите

За да ги исчистите „страшните“ флеки на мебелот или теписите, ќе ви бидат потребни само сода бикарбона, вода и шише со распрскувач. Процедурата може да се одвива на два начини Прв начин: 5 лажици сода бикарбона измешајте во половина литар топла вода, добро протресете, за содата да се раствори и […]

Забава

ФОТО: Близначки сечеа торта за 100. Роденден – ова е тајната за долговечност

Со насмевка на лицето во исти црвени кошули и со лак на ноктите, близначките од Велика Британија сечеа торта по повод својот 100. роденден. Добрата волја на овие витални баби никогаш не ги напуштила, а тоа  е како што велат и едена од причината за нивната долговечност.Ирена Крамп и Пилип […]

Препораки

Совети од нашите баби: Зошто е здрава киселата зелка и расолницата?

Киселата зелка и расолницата се карактеристични за овој период од годината. Освен што од оваа зелка се прават најубави сарми и салати, таа е и многу здрава, заедно со водата од неа.Се користи за лекување глисти посебно кај децата, а и кај оние кои имаат проблеми со нередовна столица. Киселата […]

Tips & Tricks

Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како…

Мандарините се вкусно овошје кое многумина го обожаваат. Сите јадат мандарини, но прават една голема грешка – ја фрлаат кората. Но, всушност лушпата од мандарина е многу здрава и корисна. Постојат многу начини на кои може да се искористи, а ние ви пренесуваме некои. Совет плус: не ги правете овие […]