Tag: совети

Tips & Tricks

КОРИСНИ СОВЕТИ: Вака намалете го чувството на глад

За да не бидеме гладни многу е важно како, кога и што јадеме. Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат да го совладате чувството на глад.Пијте вода со оброкот. Јадете бавно, а не набрзина. Појадокот  е најважен оброк, не го прескокнувајте. Никако не јадете доцна навечер. Шетајте, пешачете или […]

Tips & Tricks, Видео

ГЕНИЈАЛНО: Овој трик ќе ви заштеди многу време (ВИДЕО)

Една од најдосадните активности во кујната која одзема најмногу време секако е лупењето компири. За да подготвиме јадење кое вклучува компир, треба да ги извалкаме ножевите и алатките за лупење, но она што најмногу ни смета е губењето време. За среќа, постои генијален трик со кој ќе ги излупите компирите […]

Tips & Tricks

ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ? Единствен трик за поховање месо

Нема ништо послатко од сочно и поховано месо. Еве неколку трикови за совршено поховање на вашата омилена храна: – Месото за поховање исечете го на еднакви делови. – Пред поховање, омекнете го месото така што ќе го исчукате. – Потоа избришете го месото со хартиена салфета. – Месото прво извалкајте […]

Tips & Tricks

ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Наједноставниот трик за совршена паста!

Понекогаш не ви успева да направите убава паста? Не очајувајте, решението никогаш не било полесно. Заборавете на форите за паста на кои досега сте навикнале. Следете ги овие упатства и јадењето ќе биде навистина вкусно. Ставете тестенини во празна тава, значи не во тенџере, туку во малку подлабока тава. Налијте […]

Tips & Tricks

ЛОШИТЕ МИРИЗБИ ЌЕ ИСЧЕЗНАТ: Трик со лимон кој ќе ви го олесни секојдневието

Лимонот е многу корисен и содржи многу лековити својства кои се одлучни за нашето здравје. Исто така, им дава одличен вкус на храната и пијалоците. Многу е добар за здравјето на нашето срце и коса, а ги елиминира и вирусите и бактериите. Time for Natural донесува ефикасен трик кој ќе […]

Tips & Tricks, Видео

(ВИДЕО) Здрава и нездрава храна: Еве како изгледаат 200 калории!

Колку храна треба да изедете, здрава или нездрава, за да внесете до 200 калории? Можете да изедете многу повеќе здрава храна пред да дојдете до 200 калории, но постои и неквалитетна храна која не содржи многу калории. Исто така, постојат и некои видови здрава храна кои содржат многу калории. Погледнете […]

Tips & Tricks, Видео

Ова е најлесниот и најбрзиот начин да излупите киви! (ВИДЕО)

Кивито е едно прекрасно овошје. Не само што е вкусно, туку е и едно од најздравите овошја на светот. Ни доаѓа од Кина каде веќе 2.000 години е познато како лековито овошје. Сепак, она што многумина ги одвраќа од ова овошје е неговата „незгодна“ кора. Постојат многу примери како најлесно […]

Tips & Tricks

Еве зошто храната која ја подготвувате не е вкусна!

Ова се најголемите гревови во кујната. Маснотии Премногу маснотии не се добри ниту за здравјето, ниту пак за вкусот на храната. Премногу готвење Тука нема помош! Зачини Што повеќе состојки имате, тоа помалку главните вкусови доаѓаат до израз. Преполна тава Ако ги натрупате сите состојки, вашата храна ќе почне да […]

Tips & Tricks, Препораки

Дохранување на вашето бебе – Прочитајте искуство и совети од родители

Мирјана и Зоран пред неколку недели започнале со дохрана на својот син Марко. Мирјана со читателите на Gotvi.mk ги споделува нивните искуства, но и како да се справите со „морето“ на различни, а некогаш дури и контрадикторни совети кои доаѓаат од стручните лица, но и најблиските. Еве го изворно нивното […]

Tips & Tricks, Видео

Роботот Mykie наскоро доаѓа во нашите кујни да ни помогне

Роботот Mykie (MyKitchenElf) наскоро доаѓа во нашите кујни за да ни кажува што има во фрижидерот или колку долго мора да се пече јадењето. Хуманоидниот робот висок 30 сантиметри има кружен монитор кој може да клима со главата, да намигнува и да се смее, прицврстен е на тело во облик […]