Tag: совети

Tips & Tricks, Видео

Еве начини како да ги искоритите теглите во домаќинството (ВИДЕО)

Овие трикови ќе ви ја олеснат работата во домаќинството! Теглите не се наменети само за зимница или за чување кафе или шеќер. Во нив можете да направите утринско смути или од нив можете да направите корисно ренде за сирење или јајца. Ако имате стари тегли и не знаете што со […]

Tips & Tricks, Видео

Ако ја видите оваа бела линија на пилешкото месо, добро размислете пред да го јадете! (ВИДЕО)

Човечката раса јаде повеќе месо од кога било. Бидејќи пилешкото месо е популарен извор на протеини, не би требало да биде изненадување што одгледувачите на пилиња мораат да исфрлат повеќе роба на пазарот со сè поголема брзина. За тоа, цената ја плаќаме сите. Новата кампања која ја лансира организацијата „Compassion […]

Tips & Tricks

Еве зошто никако не смеете да јадете краставица и домат заедно!

Комбинациите од некои намирници во салати едноставно не можат да одат заедно, а еве и зошто. Секој зеленчук според Ајувреда има различно време за варење и затоа е неопходно да го знаеме времето на варење на зеленчукот пред да го комбинираме со друг зеленчук или други намирници. Често лошите комбинации […]

Tips & Tricks

Еве како да го подобрите вкусот и сочноста на месото, рибите и зеленчукот!

Вкусот кој го добиваме со ароматизација на месото, рибите и зеленчукот е незаменлив во готвењето. Со додавање на зачини во намирниците се менува нивниот вкус, секако кон подобро. За вкусот да биде одличен понекогаш е потребно намирниците да стојат во маринада повеќе од еден ден. Еве со што можете да […]

Tips & Tricks

Колачот ви се залепи за плехот? Не е доцна, еве трик кој помага

Погледнете го едноставниот трик со чија помош на едноставен начин ќе го извадите колачот од плех. Колачот не сака лесно да излезе од плехот? Не очајувајте, а посебно не се обидувајте да го извадите на сила бидејќи ќе се распадне. Постои еден сјаен трик кој ќе ви помогне во тоа: […]

Tips & Tricks, Видео

Едноставен начин за чистење тенџериња и тави (ВИДЕО)

Кога ќе ви загори некое тенџере или тава, не се нервирајте! Постои брз и лесен начин да ги исчистите загорените садови. Најдобра опција ви е да ставите вода и капка детергент во загорениот сад. Ставете го садот на оган и оставете да зоврие. Потоа измијте и избришете. Многу едноставно! Погледнете: […]

Tips & Tricks

АКО СТАВИТЕ ЛИМОН ВО ЗАМРЗНУВАЧ, велат дека прави чудо за организмот!

Пробајте го овој совет на нутриционистите… Лимонот е здрав, тоа го знаете, но и многумина не знаат дека и лимоновата кора исто така е благотворна за човечкиот организам. Затоа, пробајте го следниов рецепт на Мерилин Гленвин. Таа е нутриционистка и спрецијалист за здравје кај  жените. – Лимонот добро измијте го […]

Tips & Tricks

Домашна напивка со која ќе ја победите несоницата

Природните сокови од зеленчук и овошје можат да ви помогнат во борбата со несоницата и останати проблеми. Несоницата е еден од здравствените проблеми на кои луѓето најчесто се жалат: од прилика 1 од 3 лица се среќаваат со проблеми во спиењето. Сепак, несоницата можете да ја победите со природни сокови […]

Tips & Tricks, Видео

Ве мачи стомакот – само притиснете ја оваа точка!

Било да верувате во алтернативни методи на лечење или не, морате да признаете дека старите древни вештини, како кинеската акупресура, постојат со причина. Акупресурата е метод на самоизлекување кога вршите притисок на одредени делови од телото и така можете да го поттикнете дигестивниот систем. Се што треба да направите е […]

Tips & Tricks

ТАЈНАТА НА ФИТ ЛИНИЈАТА: Овие 3 намирници треба да ги јадете секој ден

Според зборовите на нутриционистите, овие три намирници би требало да ги воведете во својата секојдневна исхрана како би биле што поздрави, а тие ќе ви помогнат и во одржувањето на линијата. Овесна каша Било да ја правите со млеко или вода, таа е евтина, а покрај тоа можете да ја […]