Tag: совети

Tips & Tricks, Видео

Ова е најбрзиот начин: Еве како да излупите компири за само 10 секунди (Видео)

Со цел да го скратите времето кое го поминувате лупејќи компири, ви препорачуваме едноставен трик. Исечете ги компирите по цела должина, но така што само ќе ја засечете кората, а потоа ставете ги во лонец со врела вода и оставете ги неколку секунди во неа. Потоа компирите ставете ги неколку […]

Tips & Tricks, Видео

Исчистете го филтерот на клима уредот во три потези: Веќе нема да плаќате мајстор

За клима уредот совршено да работи и притоа да не ви штети по здравјето, задолжително пред секоја летна сезона темелно исчистете го од внатре. Замислете што сè завршува во филтерот. Валканиот филтер значи, верувале или не, валкан воздух, а тоа не е нешто што го посакувате. Наместо да викате мајстор, […]

Tips & Tricks

Ставете ја само оваа состојка: Еве како да избегнете потење и непријатна миризба на нозете

Носењето затворени обувки за време на летниот период предизвикува потење, а потоа и непријатна миризба на нозете. За да го спречите тоа, испробајте ги следните трикови. Бактериите се главен виновник за појавата на непријатна миризба, па затоа основна работа секако е добрата хигиена. Пред да облечете патики, добро измијте ги […]

Tips & Tricks

Ви треба само лимон и каранфилче: Еве како да се решите од досадните муви и комарци

Сите го сакаме летото, но ги мразиме мувите кои доаѓаат заедно со ова годишно доба. Мувите можат да бидат прилично незгодни и што повеќе мавтаме со рацете, се чини се повеќе летаат околу нас. Но, ако мислевте дека не можете да се решите од мувите, грешите! Пости едноставен и ефикасен […]

Tips & Tricks

Еве зошто не смеете да пиете чај додека е врел

Неодамнешна студија направена на основа на повеќе од 450.000 податоци, открила дека врелиот чај ако се консумира со цигари и алкохол, може да предизвика рак на хранопроводникот. Меѓународната агенција за истражување на рак (IARC) предупредува на консумацијата на пијалаци кои се потопли од 65 степени. Топлината може да предизвика мали […]

Tips & Tricks, Видео

Отсега само вака ќе сечете лубеница: Еве како се сечка цела лубеница за само 2 минути! (Видео)

Во врелите летни денови може ли некој да одолее на вистинско освежување во вид на зрела и сочна лубеница?Сигурно не! Погледнете ја оваа снимка и научете како за две минути да исечете лубеница… Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот […]

Tips & Tricks

Лебот е свеж само на едно место: Еве зошто не треба да го чувате во кутија за леб

Дознајте кое место е идеално за чување леб! Извештајот на тема истражување на храна и нејзиното складирање кое го спровел универзитетот во Небраска покажал дека лебот, каде и да го чувате, доколку е на собна температура, ќе се расипе најдолго за недела дена, а често и пократко. На сè тоа, […]

Tips & Tricks

Ова сигурно не го знаевте: Како да отстраните загорена храна од тенџере на најлесен начин

Ако ви загори тенџерето, па не знаете како да го исчистите од остатоците, еве идеално решение. Потребна ви е само обична алуминумска фолија. Едноставно, наполнете го садот со вода до половина, ставете малку течност за миење садови, а парче алуминиумска фолија згужвајте така што ќе добиете топче. Потоа со фолијата […]

Tips & Tricks

Ве каснал комарец? Еве како да се решите од досадното чешање

Ако ви се случи во текот на топлите летни вечери да ве касне комарец, еве што можете да направите за да се решите од досадното чешање и црвенилото на местото на убодот. Првото решение во тој случај е мразот. На местото каде ве каснал инсект ставете коцка-две мраз, бидејќи ладните […]

Tips & Tricks

Ви откриваме: Еве зошто треба почесто да јадете јагоди

Јагодите за многумина се омилено летно овошје, а еве зошто треба почесто да ги јадете! Помагаат при слабеење Ова овошје содржи антоцијанини, кои помагаат при согорување на масните наслаги, бидејќи организмот ги користи како гориво. Истражувањата покажале дека антоцијанинот исто така поволно влијае на краткотрајно памтење. Ублажуваат болки Докажано е […]