Tag: совети

Tips & Tricks

Намирница од кујна која ја обновува оштетената коса по летувањето

Сонцето е голем непријател на косата, бидејќи ја суши и ја прави безживотна. Затоа е важно да ја одржуваме.Направете средство на природна база – потребни ви се само три компири за оваа намена. Добро измијте ги и така неизлупени ставете ги во врела вода. Кога ќе зоврие, оставете зеленчукот да […]

Tips & Tricks

Како да подгреете пица, а да биде вкусна и безбедна за јадење: Никако не користете микробранова

Кога сакаме нешто брзо и вкусно за јадење, најлесно е да нарачаме пица.И тоа е одлично, брзо решение, но најчесто ни се случува да ни останат неколку парчиња. Кога малку ќе отстојат и ќе се изладат, веќе не се вкусни. Но, постои начин како да подгрееме пица, а да остане […]

Tips & Tricks

Како да ги омекнете тврдите праски – едноставен трик

Дали знаевте дека постои природен трик за само 60 минути да ги омекнете тврдите праски. Потребни ви се хартиена кеса и едно јаболко. Во кесата ставете праски и едно јаболко, па добро затворете да не влегува воздух. Јаболкото брзо ќе почне да испушта етилен, природен гас кој го забрзува созревањето […]

Tips & Tricks, Видео

Фантастичен трик со кој ќе го исчистите вашиот тепих во еден потег, без поместување

Чистењето теписи може да биде многу заморно, бидејќи е потребно да ги изнесете надвор, да ги исперите, да чекате да се исушат, а притоа користите многу хемикалии. Тука ќе ви покажеме многу корисен начин на кој можете успешно и лесно да ги исчистите вашите теписи. Со помош на овој трик, […]

Tips & Tricks, Видео

Трик со хартија за печење: Подгответе меко месо како од ресторан

Освен меко месо, со овој трик можете да го подобрите вкусот на сосевите или да подготвите вкусна риба. Cartouche (картуш) е револуционерен француски кулинарски „изум“ со чија помош намирниците може да се динстаат на слаб оган со малку течност, да се готват во сопствениот сок и притоа рамномерно да примаат […]

Tips & Tricks, Видео

Ставил таблета за миење садови во машина за перење алишта – ова е генијално

Денес не можеме да го замислиме животот без машина за перење алишта. Меѓуто, често забораваме дека и на машината повремено и е неопходно чистење. Ако од вашата машина за перење чувствувате мирис, време е да примените еден трик за чистење. Пред сѐ, проверете го филтерот и исчистете го ако е […]

Tips & Tricks

Одличен трик: Вашето куптаило пријатно ќе мириса со само една состојка

Сите сакаме кога купатилото убаво мириса, но тоа некогаш не е изводливо, особено кога во една куќа живеат повеќе луѓе. Сепак, постои решение! Вашето купатило пријатно ќе мириса секогаш кога ќе влезете со само една состојка – етерично масло. Сѐ што треба да направите е во внатрешната картонската страна на […]

Tips & Tricks

За да биде вкусен и да не се лепи – Совети за најдобар ориз

Ова се неколку совети за најубав ориз без да се лепи. Добро се мие оризот, во 3-4 води, а убаво е да се остави и 20 минути во ладна вода. Се става една шолја ориз на 2,5 шолји вода. Помалку ќе се лепи ако пред варење се испере со топла […]

Tips & Tricks, Видео

Генијален трик: Никогаш полесно чистење на лук

Лукот како намирница се наоѓа во многу јадења кои ги подготвуваме, а кгоа ќе го видите овој генијален трик, веќе нема да се мачите додека го лупите. На видеото е прикажан брз и едноставен начин како да исчистите лук. Земете главица лук во една рака, а во друга остар нож […]

Повеќе

Со топлото време доаѓаат и змиите: Посипете го овој прав во дворот и никогаш нема да ви пријдат

Сите сте слушнале за сода бикарбона. Но, веројатно не сте слушнале дека оваа состојка штити од змии. Еве како едноставно можете да се заштитите од змиите во летниот период. Посипете сода бикарбона во градината и дворот и ќе ги избркате змиите, кои наводно не ја сакаат содата бикарбона. Оние кои […]