Tag: совети

Tips & Tricks

Со помош на овој мал трик исчистете ја машината за перење да биде како нова

Ова е вистински совет ако сакате темелно да ја исчистите машината за перење алишта, со цел да не се шири непријатна миризба на гардеробата. Огромната количина вода и хемикалии прават во еден момент од машината да се шири непријатна миризба. Ако го имате овој проблем, ставете 2 шолји вински оцет […]

Tips & Tricks

Рецепт: Вашата куќа ќе мириса убаво без хемикалии

Зошто да трошите пари на скапи освежувачи со хемикалии, кога можете да направите домашен спреј кој е исклучително ефикасен во неутрализирањето непријатни миризби и целосно е безбеден и природен. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. […]

Tips & Tricks

Најдоброто домашно средство за чистење на рерната

Кога ќе го испробате овој рецепт, веќе нема да купувате детергенти. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Tips & Tricks

Арома терапија: Овие мириси ќе ви го подобрат расположението

Иако звучи чудно, стручњаците тврдат дека мирисот на одредени намирници го поправа расположението и дава енергија… Цитрусно овошје: Кога ќе ви падне расположението, само мириснете портокал, лимон, грејпфрут… Витаминот Ц кој доминира во цитрусното овошје ја подига енергијата. Исто така, мирисот од лимон го намалува нивото на стрес. Крема за […]

Tips & Tricks, Видео

Трик кој ќе ве воодушеви: Бојадисување јајца со ориз (Видео)

Во пластични чаши ставете ориз од прилика до половина. Во нив поединечно нанесете до 10 капки боја, поклопете ја чашата со поклоп или кеса и протресете така што оризот во целост ќе се обои. Постапката повторете ја и со останатите чаши, во зависност колку бои сте избрале. Подготвените, сварени јајца, […]

Tips & Tricks

Нова техника за бојадисување јајца: Необични шари со помош на растопени мрсни боици (Видео)

На едноставен начин подгответе велигденски јајца со необична и единствена шара. Деталната постапка можете да ја погледнете во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути […]

Tips & Tricks

Брзо и едноставно: Домашно средство за чистење на фуга и плочки

Со домашно ефикасно средство отстранете ги нечистотиите во кујната и купатилото. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за […]

Tips & Tricks, Видео

Бојадисување јајца во вино – природно виолетови јајца за Велигден

Природен начин на бојадисување јајца за велигден, се добива убава виолетова боја и ситни светликави кристали кога ќе се исуши. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир […]

Tips & Tricks, Видео

Едноставни трикови: 10 начини за декорација на салфети (Видео)

Погледнете го видеото и фасцинирајте ги пријателите и гостите со овие едноставни трикови со салфети. Во видеото во прилог прецизно и детално е објаснето како се прават декорации за салфети, како важен детал од трпезата. Совладајте ги триковите и користете ги при свечани настани. Сите детали погледнете ги во ВИДЕОТО: […]

Tips & Tricks

Со помош на овој трик ќе направите совршена пица

Кулинарските експерти твдат дека трикот во подготвувањето на најдобрата пица всушност е во температурата на печење. Поради својот неодолив вкус, пицата спаѓа меѓу омилената храна на многумина, но кога ја правиме во домашна варијанта обично не излегува како во рестораните и пицериите. Многу домаќинки кога подготвуваат пица, најмногу внимание посветуваат […]