Tag: совети

Tips & Tricks

Трикови за препознавање зрели и слатки лубеници

Еве како најбрзо да ја одберите најдобрата лубеница! Стручњаците велат дека повкусните лубеници имаат симетричен облик. Ако лубеницата пука при удар тоа значи дека е зрела, но ако допира одек на шуплив предмет, значи дека лубеницата е презрела. Свежината на лубеницата можете да ја утврдите на основа на петелката, а […]

Tips & Tricks, Видео

Седум намирници кои ќе ви помогнат во согорување калории (ВИДЕО)

Доколку се обидувате да ослабете, но не успевате во тоа, можеби проблемот е во намирниците кои ги консумирате. „Тајм“ ни донесува седум намирници кои би требало редовно да ги консумираме како би ги стопиле масните наслаги. Лути пиперки – содржат капсаицин кој одлично помага во согорувањето калории. Цели житарици – […]

Tips & Tricks, Видео

ОДЛИЧЕН СОВЕТ: Нека вашите зачини секогаш бидат свежи со помош на коцки мраз!

Зачините се одличен додаток за многу наши јадења, но не можеме секогаш да ги пронајдеме свежи и спремни за употреба. На прашањето како со месеци да го зачуваме свежиот вкус на зачините се наметнува еден едноставен одговор – со замрзнување! Трикот е да, после користењето, преостанатите зачини ги исечкате на […]

Tips & Tricks

Еве зошто е подобро да го маринирате месото пред печење

Додавањето месо и зеленчук на скара можеби звучи како добра идеја, но всушност е многу лошо за здравјето, велат германските научници. Капките кои паѓаат на огнот доведуваат до појава на чад кој содржи штетни материи кои доаѓаат до храната. Се работи за супстанци кои се сметаат за канцерогени, па би […]

Повеќе

ТОПИ КИЛОГРАМИ! Рецепт за стара напивка за слабеење!

Сите кои се мачат со вишокот килограми во еден момент стануваат заситени и исцрпени од тешките диети. Во тие моменти предност треба да се даде на најдоброто од природата бидејќи во неа се крие најголемата моќ и помош, кај здравствените тегоби, но и кај борбата со вишок килограми. Ви донесуваме […]

Tips & Tricks

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Брокулите најдобро е да се подготвуваат на пареа

Најпопуларниот начин за подготвување брокули кај нас е варење. Но, така се уништуваат сите вредни нутриенти од овој зеленчук – витамини од Б групата и витамин Ц, па дури и глукозинолатите за кои научниците веруваат дека се борат против канцерогени клетки. Тие се разложуваат при готвењето во вода. Брокулите најдобро […]

Tips & Tricks

СТРУЧЊАЦИТЕ УВЕРЕНИ: Овошните сокови го спречуваат дејството на лековите

Консумацијата на овошни сокови заедно со лекови кои се користат при терапија за карцином, срцеви заболувања или за намалување на високиот крвен притисок, драстично ја намалуваат нивната ефикасност, пишува Дејлимејл. Освен што соковите од портокал, јаболоко и грејп го намалуваат дејството на наведените лекови, негативно влијаат и на ефикасноста на […]

Tips & Tricks

Еве зошто не треба да подгревате ориз

Со подгревање на некои намирници се изложуваме на ризик од труење. Еве што се случува со оризот при термичка обработка. Дури не е толкав проблем во самото подгревање, туку во тоа каде сте го чувале оризот после првата термичка обработка. Сировиот ориз содржи спори бактерии кои брзо се размножуваат, а […]

Tips & Tricks

Неверојатен трик за отстранување бигор и нечистотии од пеглата

Нека вашата облека изгледа беспрекорно… Иако можеби тоа не сте забележале, пеглата поради насобран бигор, прашина и нечистотии не може да ја пегла облеката како кога била нова. Ако често пеглате на пареа, тврдата вода во пеглата создава наслаги кои ги запушуваат дупчињата на пеглата, па пареата не излегува како […]

Tips & Tricks

ДЕПРЕСИВНИ СТЕ? Овие намирници ВЕДНАШ морате да ги исфрлите од исхраната!

Постојат намирници кои влијаат на расположението и никако не би смееле да ги внесувате во организмот. Познато е дека кога сте потиштени, често посегнувате по грицки, слатки, или пак масна храна. Сè тоа е полно сол, шеќер и маснотии, и иако на момент ни помага да се чувствуваме подобро има […]