Tag: слави

Предјадења

За слави, појадок или вечера: Солен колач со спанаќ

Направете колач со спанаќ, совршен за трпезата на слави, за појадок, вечера или мезе. Поврзани вести на Gotvi.mk:Брзи традиционални бомбициБомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста Пченична каша    

Tips & Tricks, Видео

Идеи за украси од тесто за славски колач (Видео)

Ви нудиме неколку предлози како да направите идеални украси за славски колач. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути […]

Посно и веге, Предјадења

Вкусни посни кифлички – Совршени за посната трпеза на слава

Направете вкусни посни кифлички. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство  

Видео, Предјадења

Совршено предјадење за 5 минути – идеално за слави

Сезоната на слави веќе започна и вистинско време е освен добри рецепти да научиме и како да сервираме предјадења како професионалци.Иако нешто професионално можеби звучи комплицирано, во овој случај не важи тоа правило – декорирањето предјадење во преубав цвет е толку едноставно, а сите гости ќе бидат воодушевени од изгледот. […]

Tips & Tricks, Видео

За слави и празници: Еве како да ги декорирате предјадењата

Се приближува времето на празници и слави, а сите домаќинки и домаќини сакаат да им остават впечаток на гостите.Сакаат храната да биде вкусна и убаво декорирана. Ако не знаете како да декорирате, ви донесуваме предлог како тоа да го напрвите. Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог: Прочитај повеќе на […]

Посно и веге

ЗА ПОСТОТ И ПОСНИТЕ СЛАВИ: Грав кој ќе го јадете и кога не постите

Посно бело гравче за посните денови и посните слави кои доаѓаат.     Повеќе на Готви.мк: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци Цеца […]

Главни јадења

Наближуваат посните слави: Одличен рецепт за денешниот голем празник Крстовден

Веќе дојде крајот на летото, стигна есен, па следи периодот на слави кој сите го очекуваме со нетрпение. Со оглед на тоа дека има многу посни слави, ви нудиме супер рецепт за посните денови. Кнедлите од компир ќе ве воодушеват. Уживајте и гответе со љубов 🙂 Повеќе вести на Готви.мк: […]

Забава

Спремете се за ајвар, зимница и туршија: Денеска почнува есента

Подгответе се за слави, ајвар, туршија, слатко и зимница. Есента во Македонија и на северната хемисфера на Земјата почнува денеска во 16 часот 22 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка ќе почне пролетта.На почетокот на есента, Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 20 минути, а ќе зајде во […]