Tag: Скопје

Повеќе

Несекојдневна појава – Испарување на реката Вардар (ФОТО + ВИДЕО ГАЛЕРИЈА)

Читател на Gotvi.mk ни испраќа фотографии од една интересна појава во текот на денешниот ден – испарување на реката Вардар  поради поларните зимски температури кои го зафатија Скопје и цела Македонија. Погледнете ја оваа фото и видео галерија: Повеќе на Gotvi.mk: ФОТО ГАЛЕРИЈА: Скопје под снег Не сте го исчистиле автомобилот […]

Повеќе

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Скопје под снег

Радост за најмалите, страв кај повозрасните лица и неизвесност кај возачите. Но, глетката од секој агол е навистина прекрасна. До редакцијата на Gotvi.mk пристигнаа голем дел на фотографии на кое се гледа главниот град кој денеска е обвиен во снежна покривка. Дел од нив објавуваме, а ги очекуваме и вашите фотографии […]

Забава

ФОТО: Актерката од „Парампарче” е во Скопје

Убавата турска актерка која ја гледаме како ледена кралица во хит серијата на Сител, „Парампарче”, Дилара или Ебру Озкан, е во брак со турскиот актер со македонско потекло, Ертан Шабан. Тие двајцата објавија фотки на Инстаграм од Скопје и открија дека го посетија градот.   Актерот објави фотка од скопскиот […]

Повеќе, Препораки, Ресторани

Неодоливите понуди во Спицикото во Скопје Сити Мол важат уште денес

Во рамките на Black Friday настанот кој целиот викенд го организира Сити Мол, љубителите на шопингот, добрата храна и забава веќе трет ден уживаат во содржините и попустите кои во овој трговски центар се случуваат. Познатиот македонски бренд за свежо подготвена храна, Spizzicotto во својот локал во Сити Мол, а […]

Повеќе

Земјотрес во Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во источниот на на Скопското епицентрално подрачје.Овој земјотрес се случи во 03 часот и 11 минути со Рихтерова […]

Повеќе

139 Евра за повратен авио билет од Скопје до 17 дестинации во Европа

Хрватскиот авио превозник, Кроација Ерлајнс со голема 5дневна акција. Оттаму информираат дека во периодот помеѓу 18 и 23 Октомври од кај нив ќе може да се купат авиот билети за 17 европски дестинации по цена и од 139 евра. Дестинации од Скопје до: Загреб, Амстердам, Виена, Брисел, Дубровник, Франкфурт, Копенхаген, […]

Повеќе

ФОТО: Предмалку почувствуван слаб земјотрес во Скопје

Во текот на вечерта (18.10.2016 година) во 22:14 часот беше почуствуван земјотрес во Скопје кој бил со интензитет од 1,8 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 5 километри северо-западно од Скопје и на длабочина од 1 километар. Земјотреси со послаб интензитет во регионот во текот на денешниот ден биле регистрирани и во Турција, Албанија и […]

Повеќе

Снегот ќе не изненади наскоро – Еве кога ќе вее во Скопје

Измените во долгорочните прогнози велат дека снегот оваа година ќе ни дојде порано, и дека ќе вее неколку дена во серија. Не се очекуваат услови за тој да се задржи на почвата, бар не до почетокот на декември. Првите врнежи се очекуваат кон средината на идниот месец (Ноември), додека можност […]

Повеќе, Препораки, Ресторани

Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје

По урнекот на светските метрополи, пред 10 месеци Скопје го доби првиот хотел на вода. Senigallia – хотел, бар и ресторан кој е сместен на кејот во центарот на главниот град на самата река Вардар, во овој краток период веќе има сместено стотици странски туристи и секојдневно угостува голем број […]

Повеќе

Силен земјотрес во Грција почувствуван и во Македонија

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени вечерва во 22:14 часот со епицентар на границата помеѓу Албанија и Грција. Земјотресот е почувствуван во албанските градови Тирана и Корча, грчките острови Лефкада и Крф, како во Македонија. Земјотресот бил почувствуван во Битола, а дури и во главниот град, Скопје. Во последните 24 часа во […]