Tag: симптоми

Препораки

Симптоми кои покажуваат дека лошо се храните

Овие симптоми ви покажуваат дека лошо се храните. Тука е сувата и кршлива коса и нејзиниот лош квалитет, како и лоша состојба на усните, често крварење на забите или расипување поради недостаток на витамини. Тука се и наглото дебелеење и слабеење. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО […]

Препораки

Знаци дека ви треба детоксикација на телото – Ова се симптомите

Ако ви се случува ова во телото и ги имате овие знаци и симптоми, тоа е знак дека ви е потребна детоксикација и тоа итно. Ова се симптомите: Желба за благо Проблеми со варењето Јадете здраво но не се чувствувате здрави Кожата не ви е чиста Постојан умор Заборавате Болки […]

Препораки

Клучни симптоми за нетолеранција на глутен – некои се опасни, внимавајте

Алергијата и нетолеранцијата на глутен не е наивна работа, а постојат симптоми кои ви покажуваат дека нешто не е во ред. Чести промени на расположението, анксиозност и депресија се еден главен симптом. Постојан умор, главоболки и чести вртоглавици се исто така знак кој не треба да се занемари. Хормонски промени […]

Препораки

Тивки симптоми на дијабетес – ова не смеете да го игнорирате, внимавајте со исхраната

Дијабетесот зема се поголем замав, и кај стари и кај деца. Има тивки симптоми кои треба да се препознаат и секако да не се игнорираат. Ако постојано губите тежина, а не сте на диета, треба да обратите внимание на шеќерот, да се храните поздраво и секако да посетите лекар. Втор […]

Препораки

Ова може да биде фатално по здравјето: Први знаци дека сте осетливи на глутен, внимавајте можни се компликации

Некои лица се чувствителни на глутен, а при тоа не се ни свесни, иако тој многу им штети. Овие се главните пет симптоми на осетливост на глутен. Пред се тука е промената на расположение, бидејќи делува на варењето, создава тегоби и тие делуваат да сте нерасположени и депресивни. Постојаниот умор […]

Препораки

Ова се случува со телото кога не пиете доволно вода – некои состојби се многу опасни

Водата е многу важна за телото и докажано е дека треба да се пијат околу 2 литри на ден.Ако не ја внесувате потребната количина, може да направите штета на телото, а ова се само дел од симптомите. Дури и средна дехидратација може да има бројни негативни последици. Симптомите се: Хроничен […]

Препораки

Први симптоми дека јадете многу шеќер – ова е препорачаната доза за мажи и жени

Шеќерот одамна е познато дека е штетен, но сепак бидејќи секогаш ни се пријадува нешто благо, постои одредена доза која може да се внесе на ден кај мажи и жени.Идеална доза на шеќер е 25 грама или 5 лажички за жени. Препорачана доза е 35 грама или 7 лажички за […]

Препораки

Водата е многу важна: Ова се први знаци дека не пиете доволно – Нема да ви се допаднат

За важноста на водата за телото е пишувано многу, а самиот организам реагира доколку не пиеме доволно вода на ден. Препорачаната дневна доза е 2 литри вода на ден. Секако, во летниот период количеството е зголемено поради високите надворешни температури. Првите знаци дека не внесуваме доволно вода се суви и испукани […]