Tag: свежина

Tips & Tricks

Ставете лимон во рерната и вклучете ја – трик кој многу ќе ви користи

Ако сакате свежина во домот, се што ви треба е мал трик. Ставете 2-3 лимони во рерна, пресечете ги, и вратата оставете ја отворена од рерната. Утрото затворете ја вратата, па вклучете ја рерната само неколку минути. Потоа, повторно отворете ја. Домот ќе мириса како оаза и ќе биде свеж. […]

Tips & Tricks

Вака шкафот нема да има бактерии и ќе мириса убаво – има трик од кујната

Ако сакате да го освежите вашиот шкаф, односно алиштата, се што ви треба е малку вотка. Испрскајте неколку капки, ќе ги снема сите непријатни мириси. Ако исчистите по вратите од внатре со вотка ќе се решите и од бактериите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Tips & Tricks

Постои еден трик за компирите да не скапат долго време

Има начин компирите да ги чувате подолго време во вашиот дом без да се расипат и да ги употребите кога ќе посакате.  Потребно е да се чуваат на темно и студено место каде нема сонце. Никако не треба да се мијат, освен пред неговата употреба. Компирот кој е измиен побрзо […]

Tips & Tricks

Веќе никогаш нема да ставате парче лимон во пијалакот!

Парчињата лимон во леден чај, коктели и други пијалаци даваат посебна арома и свежина, но тоа е само убава слика однадвор. Ако малку подлабоко размислиме за тоа дали е тоа здраво и добро за нашиот организам, дали ќе можеме да одговориме на прашањето – колку воопшто е чисто тоа парче […]