Tag: свежа

Tips & Tricks

Секогаш избирајте ваква брокула – не ја правете оваа грешка поради која веднаш скапува

Кога избирате брокула, секогаш внимавајте на ова за вкусни јадења полни витамини. Секогаш нека биде темно зелена и цврста, без дамки по неа.Се чува 3-4 дена во ладилник па се замрзнува потоа. Кога ја чистите нека бидат еднакви цветовите кои ги делите, за исто да се сварат и подготват. На […]

Tips & Tricks

Вратете ја свежината на зелената салата со еден трик

Зелената салата која малку овенала или ја загубила едноставно својата свежина, можете да ја вратите со трик од кујната кој е лесен и евтин.Исечете ја, ставете ја во вода која не треба да биде премногу ладна, па ставете малку лимонов сок. Вака ќе се врати свежината. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата […]

Tips & Tricks

Вака ќе биде свежа и сочна со денови: Како правилно се чува лубеницата

Лубениците веќе излегоа, а нивниот мирис мами од маркетите и пазарите.Важно е да знаеме како правилно да ја чуваме лубеницата, без разлика на големината, за таа подолго да трае, да не се исуши и да не го загуби сочниот и благ вкус. Се што треба е да ја исечете и […]

Tips & Tricks

Трик за марулата да биде свежа во фрижидерот

Ако сакате марула, а знаете колку брзо ја губи свежината, има само еден трик. Се што треба е да ја завиткате во хартија, и така таа нема да ја загуби свежината со денови. Хартијата ќе спречи свежината на марулата да исчезне, па така ќе ја користите повеќе денови, а ќе […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Со овој трик храната ќе биде постојано свежа

Храната ќе биде свежа, работата во кујна брза и лесна. Ова се неколку трикови за подобар и полесен живот: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути […]

Tips & Tricks

Трик во кујната: Со салфета зачувајте ја салатата свежа

Доколку ви останала салата и не сакате залудно да биде фрлена, тогаш се што ви треба е една салфета од кујната.Ставете ја салатата која ви останала во еден сад, исцедете ја убаво и потоа ставете една салфета најгоре, пред да ставите фолија одозгора. Салфетата ќе ви помогне така што ќе […]

Салати

Грандиозна витаминска салата: шарена чинија за летните денови

Периодот на летото е време кога треба да се јаде многу здрава храна, свежо овошје и зеленчук и секако да се пие многу вода. Направете витаминска салата која ќе ве освежи и за време на жешките денови. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + […]

Салати

Свежа салата со тестенини

Кога ќе поканите гости, а сакате да ги изненадите со нешто многу вкусно и истовремено прекрасно на изглед, оваа свежа салата е вистинскиот избор. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Тестенини во песто сос Pad Thai со пилешко Шпагети со гриловано пилешко и […]

Посно и веге, Салати

Салата Примавера

За убав пролетен дел и одлично предјадење за секој викенд ручек 🙂 Еве го рецептот на Ана: На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Посна пица Брзо посно предјадење за целото семејство Неодолива крем салата Свежа салата со брокула Брз појадок со туна салата Макарони салата Свежа морков салата

Посно и веге, Салати

Ајсберг салата

Пролетта е идеално време за јадење на свежи салати. Користете го она што ни го нудат зелените пазари или маркети и правете различна салата секој ден. Тимот на Gotvi.mk, заедно со рецептот на Ана ви помага во изборот 🙂 На здравје! Прочитај повеќе: Повеќе Gotvi.mk рецепти за посни јадења Повеќе […]