Tag: рок

Tips & Tricks

Не фрлајте храна! Вака продолжете им го рокот на колачите

По прославата за Нова Година и Божиќ, често може да се случи да ни остане повеќе храна. Остануваат и колачиња, а најлоша опција е фрлањето на храна! Сепак, постојат совети и начини со кои колачињата ќе бидат свежи подолго време: Крцкавите колачиња е поднесуваат влага, бидејќи таа ги омекнува, па […]

Препораки

Клиниката за токсикологија полна секоја Нова Година – Внимавајте за празниците

За време на Нова Година и претстојните празници знаеме да претераме со сарми, салати, месо, десерти други калорични јадење, но и пиење. Со оглед на тоа дека секоја година Клиниката за токсикологија се полни со граѓани кои претерале со јадење или пиење, па затоа е потребно е многу да внимаваме […]

Tips & Tricks

Исечете го горниот дел на сунѓерот за чинии – Трик кој помага

Сите знаеме дека сунѓерите се највалканото нешто во кујната и се легло на бактерии. Особено ако земеме во предвид колку садови миеме секојдневно со нив. Сепак, со оглед на тоа дека чинат пари, ако сакате да го продолжите нивниот рок, истовремено да го заштитите здравјето, отсечете го горниот дел од […]

Tips & Tricks

Павлаката превртете ја наопаку во фрижидер – Постои добра причина

Ако сакате павлаката подолго да биде свежа и да издржи во ладилник, има еден трик кој секогаш успева. Сè што треба да направите со отворената павлаката е да ја превртите наопаку кога ќе ја ставите во ладилник. Така таа ќе биде двојно подолго свежа. Истото практикувајте го и со киселото […]

Tips & Tricks

Лимоните чувајте ги во сад со вода – Има добра причина за тоа

Постои еден чуден трик за тоа како лимоните да траат подолго време. Имено, ако сакате лимоните кои сте ги купиле од пазар или маркет подолго да ја задржат својата свежина, потребно е да ги чувате во сад со малку вода, наместо да ги чувате во кошница за овошје или во […]

Tips & Tricks

Вака продолжете го рокот на траење на млекото со еден трик

Ако сакате млекото да ви трае подолго се што треба е да го замрзнете. Важно е да не биде полно до врв бидејќи се шири кога се замрзнува. Така подолго време ќе може да го употребувате. Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите Кулинарски трик – Употребете ја […]

Препораки

ВАЖНО: Извапцавте многу јајца за Велигден? – еве до кога им е рокот на траење

Варените јајца кои се вапцаат за Велигден, всушност имаат многу краток рок на траење, многу помал од свежите јајца.Тоа е поради тоа што со варењето на јајцата го отстрануваме заштитиниот надворешен слој кој ја обвиткува лушпата, поради што таа станува ранлива на воздух, бактерии и други работи кои можат да […]