Tag: решение

Tips & Tricks

Нема да видите молец веќе во домот – Евтино и ефикасно решение

Молците се многу здодевни, ја нагризуваат облеката, тешко се фаќаат и прават штета.Сепак, постојат природни средства за решавање од  молците. Потребно е домот да се чисти редовно, особено влажните места, а вратите на шкафовите да бидат затворени. Најубаво е да го поминете шкафот кога ќе го чистите со крпа со […]

Tips & Tricks

Нема да видите мравка во домот – ви треба намирница од 20 денари

Со сонцето, пролетта, а потоа и летото, освен убавината на природата кога се расцутува, се буди и разеленува, тука се и негативните страни, особено мравките кои се честа појава во домовите.Сепак, постои лесен начин да ги избркате од дома, и тоа со една намирница од кујната, која е многу евтина […]

Tips & Tricks

Ви се истури кафе на тепихот? Вака најлесно се вади

Ако ви се истури кафе на облеката, врз тепихот или мебелот, сè што ви треба е малку пиво. Ставете малку пиво на свежата дамка, тријте со крпа и дамката ќе ја снема. Можеби ќе треба да го повторите неколку пати процесот ако има повеќе дамки. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај кулинарски […]

Препораки

Евтин е и го имате и дома – Со овој природен лек лесно ќе ги отстраните брадавиците

За разлика од други болести, брадавиците по телото не болат. Но, затоа пак се гледаат и не изгледаат воопшто убаво, а секако тоа може најмногу да ни пречи.Ако ги имате по телото, нема причина за грижи, бидејќи можете многу едноставно да ги отстраните. Ви треба само јаболков оцет. Оцетот ќе […]

Tips & Tricks

За подрумот да не мириса – Ставете го овој зеленчук и проблемот е минато

Ако не одите во подрумот и не го чистите често, а во него поради тоа има лош мирис, ние имаме решение. Мирисот ќе го снема ако исечете еден кромид и го оставите внатре во чинивче. Кромидот ќе ги апсорбира сите мириси. Но, не грижете се, нема подрумот да мириса на […]

Tips & Tricks

Пробавте со скапи шампони но не успеа? Вратете го сјајот на косата со една состојка

Сигурно ви се случило, особено во зима, косата да ви биде сува и кршлива без сјај. Дури и ако купите скапи препарати за нејзината нега. Сепак, има евтино и ефикасно решение кое го враќа сјајот и животот на косата. Ви треба пиво или три лажици пиво кои ќе ги измешате […]

Tips & Tricks

Ставете неколку лажици оцет во кадата – Вака делува на телото

Ако сакате по напорниот работен ден да се релаксирате, тогаш треба прво да одите до кујната и да земете вински оцет, па да ја наполните кадата со вода и да уживате. Најновите истражувања докажуваат дека ако во кадата, во која има топла вода, ставите половина шолја јаболков оцет и во неа поминете […]

Повеќе, Препораки

Чај кој ќе ве врати на нозе ако сте настинати или ве боли грлото

Ако имате проблем со грлото или настинавте, тогаш имаме решение за вас. Овој чај од само две состојки ќе ви помогне да се вратите на нозе. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и лекарствата пропишани од доктор! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате […]

Tips & Tricks

Правите ручек и забележавте дека не сте купиле јајца? Овие намирници ги заменуваат

На сите барем еднаш ни се случило да почнеме да готвиме, па да сфатиме дека ни недостасува некој продукт. Ако при готвењето ви е потребно јајце, а немате купено, не грижете се, бидејќи има решение. Една замена за јајце е тиквата која дава доволно влажност на секое јадење. Компирот е крал […]

Tips & Tricks

Вака отстранете ги дамките од кујнските крпи – Решението е многу евтино

Ако имате проблем со дамките на кујнските крпи, тогаш ова може да биде решението за вас. Потребна ви е само сода, која е позната како намирница која чисти речиси се. Направете раствор од топла вода и сода па искиснете ги крпите во овој раствор. Се става 5 лажици сода на […]