Tag: раце

Повеќе

Маска за испуканите раце – По дезинфекцијата ставете го ова

Периодов сите ги дезинфицираме и миеме рацете постојано поради заштита на нашето здравје, а со тоа стануваат суви и пукаат и се прават ранички. Се што ви треба е природна домашна маска. Ви требаат 2 лажици мелену овесни снегулки со лажиче мед и малку вода. Се меша се, се остава […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Вака правилно измијте ги рацете – Уништете ги сите бактерии на нив

Во периодот на Коронавирус пандемијата, која за жал и кај нас и во светот носи се повеќе животи, важно е како правилно да одржуваме хигиена, темелно да ги миеме рацете и лицето, да носиме маска и ракавици ако одиме некаде, и секако да внимаваме.Вака правилно измијте ги рацете да да […]

Tips & Tricks

Маска за раце – Совршена за испуканата кожа од постојаното миење и дезинфицирање

Во периодот кога сите ги миеме и дезинфицираме рацете почесто од вообичаено, ви треба супер маска за испуканата кожа. Земете малку кокосово масло и ракавици. Намачкајте кокосово масло на рацете пред спиење и ставете памучни ракавици горе. Спите вака, па измијте со топла вода и ставете си крем утрото. Повеќе […]

Повеќе

Ако нема по аптеките – Направете сами гел за дезинфекција на рацете

Многу е важно при Корона пандемијата да одржуваме хигиена, да миеме раце и да ги дезинфицираме, кога излегуваме да носиме маска и ракавици.Можете сами да си направите средство за дезинфекција на рацете, ако нема во аптеките. Ви требаат:   Се ставаат сите состојки заедно во шише, убаво се протресува, а […]

Повеќе

Лек за испукани и црвени раце

Едноставен рецепт за испукани и црвени раце. Потребни ви се само кокосово масло и памучни ракавици. Пред спиење намачкајте кокосово масло на рацете и преку нив навлечете памучни нараквици. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци […]

Tips & Tricks

Направете сами: Средство за дезинфекција за раце од 3 состојки

Рецепт за ефикасно средство за дезинфекција. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Препораки

Домашна смеса за испукани и суви раце – Делува веднаш

Зимата е период кога рацете ни пукаат и ни се сушат од ладното време, а ние ви нудиме решение за маката. Направете си сами маска за раце од палента. Измешајте 230 милилитри топла вода со 70 грама палента и 150 милилитри глицерин. Ставете ја смесата на раце кога ќе се […]

Препораки

Ако имате грчеви во нозете и рацете – Оваа храна е лекот

Ако често имате грчеви во нозете и рацете, тоа е знак за недостаток на важен витамин. Се работи за Б6 витаминот кој е многу важен за телото. Симптоми освен грчеви се и проблеми со кожата, раздразливост, несоница, и промени на расположение. Јадете ориз за овој проблем. Користет и авокадо и […]

Tips & Tricks

Мирисот на кромид и лук од рацете ќе го снема – Трик за секунда од кујната

Лимонот освен што служи за имунитет, полн е со витамини и помага за цела листа болести. Има голем број витамини во себе, како Ц, А, Б1 и Б6, а помага и за еден проблем во кујната.Ако сечевте кромид или лук, па никако не може да го извадите мирисот од рацете, […]

Tips & Tricks

Вака ќе го снема мирисот на риба од рацете

Сите знаеме колку е рибата здрава и вкусна, но и колку тежок мирис има и остава. За да го отстраните мирисот има мал трик. Рацете истријте си ги со сол, па измијте ги убаво со ладна вода и сапун. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски […]