Tag: пушење

Повеќе

Домашна напивка за оставање на цигарите

Овој природен, домашен лек им помогнал на многумина да се ослободат од лошата навика, обидете се и вие! Тутунскиот чад содржи преку 4.000 различни хемиски состојки. Најпозната од нив – никотинот – создава зависност. На пазарот има бројни препарати за откажување од пушење, но ниту еден не е во целост […]

Повеќе

Колку пушачи има во Македонија? Еве која храна ќе помогне да се одвикнете од цигарите

Институтот за јавно здравје по повод Меѓународниот ден против пушењето (31 Мај) излезе со загрижувачка статистика: 46 проценти од жителите во Македонија се пушачи. Според Институтот, најголемите консументи на тутун се помеѓу 35 и 64 години. Но, како полесно да се откажете од пушењето со цел да го зачувате вашето […]

Tips & Tricks

Дали знаевте дека ЛИМОНОТ е поефикасен од никотински фластери за одвикнување од пушење?

Ако сте ја имале таа несреќа да станете зависни од цигари, сèуште постојат опции кои можат да ви помогнат. Повеќето достапни опции можат да бидат од корист, но тие често се полни со хемикалии и никотин. Наводно, откриен е природен трик кој може да биде ефикасен како и останатите производи. […]

Повеќе

Поскапување на цигарите – еве која храна ќе ви помогне да се откажете од пушењето

Од петок малопродажната цена на цигарите се очекува да се зголеми за 3 денари според календарот за зголемување на акцизите, пишуваат денеска дел од медиумите. Измените во Законот за акцизи донесени пред три години предвидуваат етапно поскапување на цигарите во наредните 10 години. Но, како полесно да се откажете од […]

Tips & Tricks, Повеќе

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Ние во Gotvi.mk сметаме дека за оставање на цигарите е потребна пред сè волја, а можеби и стручна медицинска помош, но го најдовме овој рецепт кој сепак ќе го споделиме со вас, па вие одлучете дали ќе го пробате или не. Според љубителите на природната медицина, овој чај помага за […]

Повеќе

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

Силната желба за цигара веднаш после јадење е нешто заедничко кај повеќето пушачи. Често веднаш палат затоа што мислат дека ќе им помогне при варењето на храната, но науката целосно се спротивставува на нивната теорија. Имено, цигарата ги иритира цревата, но и останатиот дел од дигестивниот систем кој тогаш влијае […]