Tag: прогноза

Повеќе

Метеоролозите прогнозираат кога ќе падне првиот снег во Скопје

Според долгорочните прогнози, првите услови за врнежи на снег во градовите, метеоролозите ги најавуваат кон крајот на ноември. Според истите предвидувања кои треба да се земат со резерва, со оглед на тоа дека станува збор за долгорочни прогнози, зимава барем до Нова Година, нема да има некои поинтензивни снежни врнежи. […]

Повеќе

Какви вести носат метеролозите за денеска?

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со локален слаб дожд кој особено ќе биде застапен во западните делови на земјава. Преку денот ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец кој наместа ќе надминува над 50 км/ч.Утринската температура ќе се движи од осум до 15, […]

Повеќе

Викендов сончево и топло, од вторник голем пад на температурите

Метеоролозите за викендов најавуваат сончево и топло време со температури кои ќе се движат и над 30 степени. Искористете го викендов и одете во природа, пешачете, спортувајте и забавувајте се надвор од дома, бидејќи од вторник (06.09.2016) година во Македонија ќе преовладува поладно време. Ќе има голем пад на температурите, […]

Повеќе

ФОТО: Weather.com – Најава за невреме со грмотевици во Скопје

Специјализираниот сајт Weather.com во моментов најавува почеток на силно невреме со грмотевици во Скопје кое ќе трае до 19:30 часот. Повеќе на Gotvi.mk: БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата на Ана и Владе Дивац повикуваат светот да донира за настраданите во поплавите Пекабеско донираше 2,4 тони млеко и […]

Повеќе

ВРЕМЕНСКА: Метеоролозите најавуваат невереме, но не како она во август

Пороен дожд и грмежи, на места ќе има услови за невреме проследено со силен ветер и појава на град – прогнозираат метеоролозите за попладнето на денешниот 01 септември 2016 година. Настабилноста и невремето се очекува да се појави во попладневните часови во јужните и источните делови на Македонија. Температурите ќе […]

Забава

Временска прогноза: Што не чека денеска?

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен дожд и појава на грмежи претежно на истокот и југот од земјава. Ќе дува повремено засилен северен ветер особено долж Повардарието.Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 23 до 30 степени. Во Скопје променливо облачно […]

Забава

Започна викендот: Еве какви вести носат метеролозите

Времето денеска претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно, а во попладневните часови ќе биде наместа нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 26 до 33 степени. Во Скопје слично време, претпладне […]

Повеќе

ВРЕМЕНСКА: Конечно се враќаат сонцето и летото – Еве од кој ден

После обилните врнежи кои го зафатија Скопје, времето низ цела Македонија е облачно со повремени врнежи. Но, кога ќе се врати Сонцето и летните температури? Метеоролозите викаат веќе од Недела, 14 Август. Погледнете ја временската прогноза на AccuWeather за нашиот регион: Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за […]

Повеќе

Временска прогноза: Еве до кога ќе трае невремето во Скопје

Според метеоролошките извештаи на Weather.com и AccuWeather.com невремето во Скопје ќе продолжи и ќе се повтори неколку пати во текот на денов и ноќта. Според AccuWeather невремето ќе трае до 19 часот, а нови вакви грмежи се очекуваат во 9 часот и околу полноќ. Според Weather.com врнежите од дожд во […]