Tag: прогноза

Повеќе

Натпросечно високи температури – промена со времето

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло со натпросечни дневни температури на повеќе места низ државата. Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 26 до 35 степени. УВ-вредноста ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, претежно сончево и топло. Утринската температура ќе […]

Повеќе

Од утре нова промена со времето – повторно топло

Утре и во понеделник времето ќе биде претежно сончево и топло, на повеќе места со натпросечни дневни температури на воздухот. Максималната температура ќе биде во интервал од 30 до 35 степени. Во понеделник во текот на ноќта и во вторник преку денот повторно ќе има услови за локална нестабилност со […]

Повеќе

Не разбуди дожд – заладување и невреме

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, со можност за појава на невреме. Пообилни врнежи се очекуваат во источните и крајните северозападни делови од земјава, информира Управата за хидрометеоролошки работи.Утринската температура ќе се […]

Повеќе

Уживајте во сонцето додека го има – временска прогноза, не чека промена

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен југозападен и западен ветер кој во западните делови ќе засилува.Утринската температура ќе се движи од девет до 16, а дневната од 27 до 35 степени. УВ-вредноста ќе изнесува 7. Во Скопје слично […]

Повеќе

Викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаба до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 26 до 34 степени.УВ-вредноста ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност облачност. Утринската температура ќе се спушти до 13, […]

Повеќе

Временска прогноза: Што не чека пред викендот

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 22 до 32 степени. УВ-вредноста ќе изнесува 8.Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со […]

Повеќе

Од денеска нова промена со времето

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо. Во јужните делови претпладне ќе има повремен дожд и слаб до умерен југоисточен ветер. Попладне и кон крајот на денот облачноста ќе се намали и ќе има сончеви периоди.Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната од 23 […]

Повеќе

Се расипа времето – еве до кога ќе врне

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд. Наместа ќе биде пороен проследен со засилен ветер и грмежи.Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 21 до 29 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи. Утринската […]

Повеќе

Уште денеска уживаме во сонцето – следи невреме

Времето во земјава ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец кој повремено ќе се засилува, особено вдолж Повардарието.Дневната максимална температура ќе се движи од 32 до 37 степени. УВ индексот ќе има вредност 7. Во Скопје и околината […]

Повеќе

Сонце до вторник – потоа нагла промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност поинтензивна на североистокот и со слаб претежно североисточен ветер.Утринската температура ќе се движи од четири до 15, а дневната од 26 до 36 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од променлив правец. Утринската […]