Tag: природно

Препораки

Се бори со бактеријата која предизвикува чир и рак – Зеленчук кој е дар од Бога

Постои зеленчук кој најмоќно влијае во борбата против опасната хеликобактери пилори, бактерија која го јаде желудникот и предизвикува големи проблеми како чир па дури и рак. Тоа е брокулата, царица меѓу зеленчукот. Таа е богата со многу со железо, калциум, магнезиум, сулфур, како и витамини особено витамин Б, помага за […]

Tips & Tricks

Избелете ги забите природно – Нема да посетите стоматолог веќе

Иако има различни пасти за заби, за здравје, против бактерии и за избелување, сепак најубаво е природното решение. Кокосовото масло е една од најздравите намирници за чисти заби без каменец и блескаво бели. Измешајте кокосово масло со сол и тријте околу 4 минути. Потоа, исплакнете. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со […]

Повеќе

Се бори со потта подобро од дезодоранс – нема веќе потење и лош мирис

Потењето е нормално на горештините, но може да биде дополнително предизвикано и од стрес и напнатост. Постојат природни средства за борба со непријатната ситуација, потење и секако лошиот мирис со него. Јаболковиот оцет е спас за потењето и делува подобро од дезодоранс. Ги убива и бактериите, па доволно е еднаш […]

Препораки

Направете сами 100 посто природно масло за сончање – евтино и многу здраво за кожата, а ќе потемните многу

Направете си сами природно, ефикасно и корисно масло за сончање ова лето на плажа. Нешто без штетни состојки, кое лесно и брзо се прави, ја штити кожата и ја прави потемна. Ви требаат 6-7 зелени ореви, еден морков и малку маслиново масло. Се сечат оревите и излупениот морков се ренда, […]

Повеќе

Таблетите за спиење можат во ѓубре: Една шолја од оваа напивка ќе ви помогне да заспиете за неколку минути

Сите имаме период во животот во кој не сме можеле да склопиме очи и да заспиееме. Доколку тоа повторно ви се случи, или пак моментално ви се случува, тогаш направете мешавина од само неколку состојки и олеснете си себе си. Имено, оваа напивка нема да остави штетни последици на вас […]

Повеќе

Природна црвена боја која сјае: Офарбајте ги јајцата без штетни бои

Јајцата за Велигден може да ги офарбате и на природен начин, без боја во кесе. Иако боите се проверени, секако многу е подобро јајцата да ги офарбате природно, за вашето здравје и здравјето на вашите најмили.Имено, ако сакате црвени јајца земете корен од цвекло и ставете го во водата во […]

Повеќе

Офарбајте ги јајцата со природна боја – Додадете го само ова во водата

Доаѓа Велигден, секоја домаќинка се труди помеѓу сите обврски да најде време за креативни и идеи за празникот.Традиционално се фарбаат црвени јајца, но ако сакате и други бои, ви нудиме природен начин да ги офарбате јајцата. Ако сакате сини јајце ви треба црвена зелка. Ставете ги јајцата во сад за […]

Повеќе

Ставете цвекло во водата во која фарбате јајца – Резултатот неверојатен

Ако сакате природно да ги офарбате вашите јајца, се што ви треба да добиете убава виолетова боја е цвекло.Овој евтин, здрав и корисен зеленчук, освен што се препорачува за јадење и изобилува со витамини и помага за многу болести, исто така, помага и за да ги офарбате јајцата на природен […]

Tips & Tricks, Повеќе

Нега на очите – Ви откриваме 5 брзи и ефикасни природни лекови

Девојките постојано купуваат нови производи и читаат совети како подобро да се нашминкаат, но често забораваат на грижата за кожата околу очите. Тенката и особено чувствителна кожа веднаш ќе покаже дали сте имале непроспиена ноќ, ќе открие дека лошо се храните или дека постојано сте под стрес. Постојат начини да […]

Tips & Tricks, Повеќе

Клучни совети против oпаѓање на косата кај мажите

Ќелавост или ненадејното губење на косата кај мажите може да биде генетски или предизвикано од различни причини. Паѓањето на косата со годините можеби не можете да го спречите, но со неколку корисни совети може да се погрижите тоа да го намалите. 1. Важна е исхраната богата со протеини и зеленчук […]