Tag: препораки

Препораки

Има лековити својства како ниеден друг чај – Шолја полна здравје

Кардамом е билка со исклучително јак мирис. Чајот од кардамом се користи за подобрување на состојбата на дигестивниот тракт, подобро варење, за лекување на проблеми со цревата и гастрит. Сепак, не заборавајте дека е потребно да се посоветувате со лекар пред да почнете да го консумирате овој чај. Чајот од кардамом […]

Препораки

Ако патите од висок притисок, пијте го ова

Цвеклото е незаобиколив дел на трпезата во есен и зима, а освен што е вкусен зеленчук, како природен лек помага и за овој здравствен проблем.Цвеклото директно делува на покачениот крвен притисок, посебно кога се консумира како течност или сок.Брзо може да го намали притисикот и за 4-5 единици. Долгото консумирање […]

Препораки

За силна главоболка, висок шеќер и притисок – Лекот е една лажица од ова

Стресното време во кое живееме, работните обврски, секојдневните обиди да најдеме баланс меѓу слободното време, семејството и кариерата, но и уште многу други фактори се виновни за честите главоболки кои се јавуваат кај луѓето. Што и да е причината за главоболката, сите веднаш го бараме лекот во апчињата против главоболка. […]

Препораки

Моќен лек против кашлица за деца – преку ноќ ги чисти градите од слуз

Направете моќен лек за кашлица кој може да го користат и деца, идеално за зимата, ниските температури и периодот на настинки. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: […]

Препораки

За диета, здраво срце, висок притисок – една шолја на ден и ќе бидете препородени

Од поодамна се познати лековитите својства на хибискусот, а новите истражувања само го потврдуваат тоа. Хибискусот помага за висок притисок и неговото регулирање, за да се исфрлат вишокот течности и отрови од телото, за слабеење, како и за инфекции. Помага и за правилна работа на срцето. Една шолја топол чај […]

Tips & Tricks, Препораки

Цитрус диета: За 2 недели ослабете 6 килограми

Цитрусната диета ефикасно го топи салото и со помош на неа можете да ослабете и до 6 килограми за само 2 недели. Прва причина зошто оваа диета е препорачлива е тоа што го регулира системот за варење. Според сите нутриционисти лимонот, грејпфрутот, портокалот и мандарината се доста богати со цитрусна […]

Препораки

Толку ситни а толку здрави – јадете семки од кајсија

За здравје и имунитет, јадете семки од кајсија. Помагаат во третман и превенција на рак, ја намалуваат болката при артритис, го намалуваат и високиот крвен притисок. Исто така, помагаат и за да се заштитите од вируси и инфекции, настинки и грип. Погодни се и за косата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: САМО […]

Препораки

Диетата на Синди Крафорд – изгубила 10 килограмии за 15 дена

Според основните принципи на оваа диета, слабеењето не е ништо повеќе од пропратен ефект на здравиот режим на исхрана, кој го експлоатира „армија“ на незаситени масни киселини и антиоксиданси.„Зона“ диетата е еден од најприфатените хранливи режими, па затоа ја викаат и кралица на диетите. Направена е од страна на американскиот научник […]

Повеќе, Препораки

Ново: Труење со храна

Труењето со храна е особено честа појава во летните месеци, бидејќи високите температури придонесуваат за полесно и побрзо развивање на микроорганизмите во храната. Во македонија имаше неколку случаи со труење од храна кои добија го лемо медиумско внимание. Тимот на Gotvi.mk би сакал да ве потсети на една основна, но […]

Видео, Препораки

Овој зеленчук не го купуваме а е најздрав – го чисти телото, спречува болести и лечи се

Во морето здрави намирници на пазарите, често го заобиколуваме и забораваме овој зеленчук, а тој е најздрав. Се работи за црната ротквица која изобилува со здравје и витамини, помага за имунитет, го чисти организмот, лечи грип и настинки. Ова се лековитите својства: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Топ 10 највкусни Gotvi.mk […]