Tag: препорака

Повеќе, Препораки

Калинката како чувар на нашето здравје

Калинката е интересно и здраво овошје кое го штити нашиот организам од многу болести и вируси. Калинката со своите витамини помага да се намали ризикот од срцеви болести, нарушувања со мозокот, бактериски инфекции, и штити од појавата на рак. Постојат повеќе студии кои го потврдуваат благотворното дејство на калинката врз […]

Повеќе, Препораки

Лекот за изгореници и иритации на кожата: Веднаш купете сок од кајсија

Кајсијата е едно од омилените овошја во летниот период. Се јаде свежа, со неа се прават сокови, чаеви или компоти, но како и да ја внесувате во организмот, таа е извор на здравје и енергија. Дел од придобивките од кајсијата се ублажувањето на иритации на кожата, особено оние од сонце. […]

Препораки

Има повеќе витамин Ц од секое друго овошје: Сок од киви

Сокот од киви може да си го подготвите во својата кујна со многу малку труд, со што за неколку минути ќе имате здравје во чаша. Едноставно е – излупете го кивито и ставете ги во блендер или соковник.Истражувањата покажале дека сокот од киви содржи двојно повеќе витамин Ц од портокалите […]

Препораки

Крушата како лек – Нема да верувате за што сè помага оваа овошка

Крушата е едно од најздравите видови овошје кое може да се јаде свежо, а со него може да се прават и салати и свежи сокови кои изобилуваат со здравје.Крушата има витамин Ц, има фруктоза и гликоза, како и пектин кој служи за добра функција на дебелото црево. Крушата е извор […]

Повеќе, Препораки

Чајот од шипка како лек

Чајот од шипка кој може да се пие топол за да не загрее во зима и ладен за да не разлади во лето, носи бројни придобивки за нашето здравје.Корисен е за пациенти кои имаат проблем со бубрезите, за пациенти на дијализа, како и за намалување на ризикот од срцев и […]

Препораки

Поскапи се, но вреди: Зошто треба да јадеме ф’стаци?

досега поретко јадевте ф’стаци, веднаш појдете да ги набавите од маркет или пазар. Ф’стаците се одлични за здравјето, а кога ќе прочитате какви се придобивки за здравјето имаме од нив ќе се видите дека вредат за својата цена.Тие се чувари на здравјето така што го регулираат крвниот притисок и ги […]

Повеќе

Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка?

Сокот од јаболко е „цар” на сите овошни сокови. Јаболкото само по себе има голем број витамини и е едно од најздравите овошја.Сокот од јаболко е извор на енергија, полн е со хранливи материи и витамини, меѓу кои А, Ц, К и Б. Овој сок помага за реума, кардиоваскуларни заболувања, […]

Препораки

Шминка нема да ви биде потребна, акните ќе исчезнат: Исфрлете ја оваа намирница

Доколку имате проблем со акни или дамки на кожата, тогаш треба малку да намалите со млекото и млечните производи. Еве зошто е тоа така…Доколку не консумирате многу млеко може да се откажете и од шминката, бидејќи според истражувањата млекото стимулира акни и дамки со своите хормони за раст. Тоа има […]

Препораки

Грижете се за здравјето на бебето: Еве што треба да јадат трудниците

Бременоста е исклучително важен период во животот на секоја жена и секој пар, а за самата трудница и детето да бидат силни и здрави потребно е да се води ред за храната.Рибата се препорачува за трудниците бидејќи таа е многу здрава и немасна. Потребно е да се внесува зрнест зеленчук, […]

Препораки

Зошто е здраво да јадеме праски?

Праските се овошје во кое уживаме летното време, а еве и зошто треба да ги консумираме почесто.Праските се богати со витамини А и Ц, тие се одлични за кожата, па затоа ако сакате совршен тен, консумирајте ги и на плажа. Праските делуваат благотворно и на нервите. Tие ги смируваат нашите […]