Tag: препорака

Препораки

Познатиот кардиолог советува: Јадете го ова и ќе ослабете 10 кила за 5 дена

Сите сакаме да изгледаме фит, а сега еден кардиолог измислил петдневна диета со која ќе изгубите 10 кила. 1 ден За ручек еден портокал, едно јајце, 200 мл јогурт За вечера 2 домати или краставици, 2 јајца, 2 парчиња двопек и зелена салата   2 ден 1 портокал, 1 јајце, […]

Препораки

Зошто е потребно да јадеме сладок компир?

Слаткиот компир треба да се консумира често.Слаткиот компир содржи алфа и бета каротенин, витамин А, Ц, калум, манган, зеаксантин и лутеин. Овој зеленчук го подобрува имунитетот, помага за цврстина на коските, и го храни и умот и телото. Повеќе вести на Готви.мк: Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и […]

Препораки

ЈАДЕТЕ ПРАЗ: Овој зеленчук е крал на здравјето

Празот е старо растение кое го одгледувале уште старите Еѓипќани и Римјани, а има благотворни дејства за нашето здравје и тело.Содржи витамин Ц, белковини и бета-каротенин.Има железо, фолна киселина и витамин Б6. Може да се јаде и свеж и зготвен, неговите ефекти не се намалуваат во никој случај. Помага да […]

Препораки

Малку калории, многу витамини – јадете го ова овошје

Мангото е овошје кое мора да го вметнете во вашата листа на јадење, а еве и зошто е тоа така:Има само 103 калории, има витамин Ц, А, Б6, бакар, калиум, магнезиум, како и пробиотски влакна. Спречува да се формираат канцерогени клетки, ги зајакнува црвените крвни зрнца и помага во слабеењето. […]

Препораки

Неговото височество лешник: Многу здравје во мало пакување

Лешниците се супер вкусна и супер здрава намирница од кујната, а освен тоа е и одлична декорација.Содржи калциум, калиум, фосфор, цинк, бакар, селен, витамини Ц, Б6, Е, како и фолна киселина. Го забавува стареењето, спречува многу сериозни болести и спречува срцев и мозочен удар. Штити од рак на дојда и […]

Препораки

Врвните готвачи го ставаат во се: Придобивките од мускатно оревче

Мускатното оревче дава неверојатна арома на јадењата, а врвните готвачи го ставаат во се. Мускатното оревче освен што има супер вкус и е супер додаток за ручеци, исто така е многу здраво.Ги опушта мускулите, спречува да имате гасови во стомакот, и делува како моќен афродизијак. Ја намалува напнатоста на дигестивниот […]

Предјадења

ДРЕВЕН РЕЦЕПТ ЗА ДОЛГ ЖИВОТ: Чај за долговечност

Чаевите делуваат позитивно на нашето здравје, но овој чај кој се употребува во тибетската медицина, лечи буквално се и помага да живееме долго. Повеќе вести на Готви.мк: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета […]

Препораки

Ручекот не е ручек без салата: Зошто е добро да се јаде црвена зелка?

Црвената зелка има одличен вкус, интересно изгледа и полна е витамини. Освен што користи за салати, одлично го надополнува и вкусот на гравче.Богата е со витамини Ц и К, и многу е поздрава од зелената зелка. Помага да се намалат проблемите со кожата, болестите на срцето, шеќерот во крвта, и […]

Препораки

Циметот нека ви стане честа намирница во исхраната – еве зошто

Циметот е зачин кој има одличен вкус, дава одличен шмек, а воедно е и многу здрав. Помага во лечењето на артритис, како и ги ублажува болките во мускулите. Има силно својство на ублажување болка, а има и антибактериски дејства во себе. Спречува инфекции на уринарниот тракт, кариес и разни заболувања. […]

Tips & Tricks

Овој витамин е спасот: Еве што да правите наместо да се изгладнувате со диети

Постои начин да го доведете телото во топ форма и без да се изгладнувате и да држите диети. Потребен ви е само еден витамин кој ќе ви помогне да ја одржите тежината и да не накачувате повеќе килограми. Се работи за витаминот Б12 со кој е богат зеленчукот и млечните […]