Tag: препорака

Препораки

Чувајте го здравјето – Еве зошто треба да јадеме ореви

Јаткастите плодови треба да се консумираат често, бидејќи од нив има големи придобивки за здравјето. Во оваа категорија спаѓаат и оревите кои носат многу благодети за телото.Оревите го штитат срцето од секакви болести, а помагаат и при неколку облици на рак. Содржат витамини, минерали, протеини и влакна кои помагаат да […]

Препораки

Мангото е извор на здравје и енергија

Мангото не е овошје кое е многу застапено кај нас, но сепак го има во поголемите маркети. Има многу малку калории и делува благотворно на телото, па затоа, кога и да сте во можност, освежете се со овој егзотичен вкус.Мангото го зајакнува имунитетот, има многу витамин Ц, штити од настинки […]

Tips & Tricks

Ако го внесувате овој витамин нема да имате потреба од диети

Постои начин да го доведете телото во топ форма и без да се изгладнувате и да држите диети. Потребен ви е само еден витамин кој ќе ви помогне да ја одржите тежината за да не накачувате повеќе килограми.Се работи за витаминот Б12 со кој е богат зеленчукот и млечните производи. […]

Препораки

Јадете леќа – Домашен специјалитет кој нè прави здрави

Иако многумина со денешното темпо на живот имаат малку време за квалитетен оброк и најчесто јадат брза храна, сепак понекогаш треба да се одвои време за себе и да се направи јадење кое е здраво и го чува организмот.Леќата е совршена за вкусна манџа, а го штити и организмот. Помага […]

Препораки

Неколку добри причини да јадете ротквици

Ротквиците се вкусен зеленчук, кој освен што е добар за декорирање, е уште поздрав за јадење, а еве и зошто е тоа така.Ротквиците го помагаат варењето на храната и благотворно делуваат на дигестивен систем. Исто така, ротквиците го решаваат проблемот со надуеност во стомакот. Тие се корисни за елиминирање вируси, […]

Препораки

Зелен зеленчук полн витамини: Јадете тиквички

Тиквичките се многу вкусни и со нив може да се направат различни оброци во кујната. Од салати, па се до манџи и тави кои имаат неодолив вкус. Она што е најважно е дека освен што се вкусни и служат одлично за декорација, тиквичките се и многу здрави.Тие имаат витамини Ц, […]

Препораки

Вкусни и здрави: Неколку причини зошто да јадете печурки

Печурките се навистина вкусни и одлично одат со секое јадење. Крем супа со печурки, печурки на скара, полнети печурки, сос од печурки – како и да изберете да ги јадете, тие имаат навистина неодолив шмек, но исто така се и многу здрави.Печурките имаат цитин во себе, состојка која помага при […]

Препораки

Две во едно: Овој чај не прави ем попаметни ем послаби

Зелениот чај има многу благодети врз телото на човекот. Освен што помага за слабеење и здравје, исто така делува на мозокот така што не прави попаметни.Според Daily Mail, испитаниците на едно истражување подобро ги извршувале сите задачи и работни обврски додека пиеле зелен чај. Тоа подобрување го потврдиле и снимки […]

Забава

Сандра Африка открива: Како да се храните за да имате задник како Бразилка

Сандра Африка е најзгодната пејачка на српската естрада по која мажите воздивнуваат, додека дел од жените и завидуваат, а дел се восхитуваат на извајаното тело. Секако и по атрибутот по кој е препознатлива – задникот.Сандра за српскиот Телеграф откри како да ја доведеме линијата до совршенство. Таа вели дека не […]

Препораки

Нивното височество сливите

Богати се со витамини, калиум, магнезиум, железо и растителни влакна. Имаат дури 87 грама вода и 11 грама јаглехидрати. Тоа е нивното височество-сливите!Сливите може да се јадат свежи, како компот, во торти, колачи, смути, сокови…а нивните витамини ќе ве одржат здрави и витални. Спаѓаат во семејството на феноли и имаат […]