Tag: препорака

Препораки

Земете една лажичка од ова пред спиење – го препородува телото

Познато е дека медот е особено здрав, помага за грип, болно грло, воспаление, но малкумина знаат што се случува ако изедете мало лажиче мед пред спиење. Според научниците ова е супер храна и тоа со добра причина.Ако се користи пред спиење телото ќе има бенефити. Помага за квалитетен сон, за […]

Препораки

Пијте го овој чај за рамен стомак – нема надуеност и болка

Надуениот стомак е голем и тежок проблем, создав болка и тегоби и секако непријатност поради изгледот. Влијае и на здравјето и расположението, а ефикасен начин да го спречите ова е шолја чај од нане. Истражувањата покажале дека нането ослободува од грчеви и од болка, намалува и надуеност. Ги опушта и […]

Препораки

Никогаш не мешајте домат со оваа намирница – лошо влијае на панкреасот и црниот дроб

Овие намирници не би требало да ги мешате.Имено, не јадете никогаш домати со сирење. Оваа комбинација е вкусна, но ги преоптоварува панкреасот и црниот дроб. Киселините од доматот реагираат со калциумот од сирењето и така штетат на телото. Повеќена Готви.мк:Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да […]

Препораки

Никогаш не ја фрлајте кората од јаболката – има добра причина

Многумина кога јадат јаболко ја тргаат кората, а тоа е грешка. Кората е полна со витамин Ц, помага да се исфрлат токсините и да биде телото чисто, како и да ви работи стомакот добро.Не ја фрлајте во следна прилика.   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна […]

Препораки

Намалува холестерол, триглицериди и воспаленија – кафето заменете го со ова

Чајот од шипка е исклучително здрав и треба да го пиете често.Го намалува нивото на холестерол, ги намалува и триглицеридите. Го забрзува варењето на храната, а помага и за силен имунитет. Може да намали и воспаленија, а го подобрува и здравјето на црниот дроб. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Чај за желудникот – […]

Препораки

Подобро од секој скап препарат и крема – најсилниот лек за кожата го има во кујна

Путерот од какао е намирница која многу помага за кожата и е подобра од секоја крема  и скап препарат. Помага да се спречи стареење на кожата, да се негува чувствителната, дури и проблематична и исфрлена кожа. Ги негува и усните, помага и да се заштити кожата од штетните надворешни влијанија. […]

Препораки

Помага за коските, испукани пети, здрава кожа и коса – најкорисната намирница од кујната

Доволно е да се пие една чаша неделно за да имате бенефити за телото и здравјето, но се препорачува поголема доза. Се работи за млекото кое треба да го пиете постојано. Со калциумот помага за здрави и цврсти коски, а помага и за целосна рехидратација. Млекото исто како и водата […]

Препораки

Топи сало, помага за астма, воспаленија, хормоснки дисбаланс – јадете го често

Лененото семе се користи веќе 6.000 години, а има бројни здравствени тегоби. Лененото семе помага да се топат салото и килограмите, за проблеми со хормонски дисбаланс, за многу болести. Помага и за артритис, воспаление, дијабетес, астма, разни видови алергија. Намалува и ризик од рак. Го јакне и имунитетот. Прочитај повеќе […]

Препораки

Сок кој го чисти бубегот – топи камен и песок

Направете си сок кој буквално помага за големиот проблем камен во бубрегот.     Се меша се во блендер и се пие наутро на празен стомак. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб […]

Препораки

Одберете ги овие намирници кога правите смути или овошен јогурт – ќе слабеете плус многу се здрави

Ако сакате да слабеете, дома правете си овошен јогурт кој освен што е вкусен многу помага. Бирајте секогаш јагоди, малини, боровинки, капини, рибизла, кои согоруваат калории. Полни се витамин Ц и антиоксиданси. Ја чуваат и кожата со колагенот. Ставајте и малку ѓумбир кој е здрав, помага за слабеење, отстранува грчеви […]