Tag: препорака

Препораки

Овошје кое лечи се – Толку е здраво што е препорака и за трудници

Кивито е овошје кое е исклучително вкусно и здраво, а се користи сирови, во сокови, слатко, десерти, смути, салати. Богато е во витамини Ц и А и Е и ги штити очите и видот. Намалува и ризик од настанување на проблеми со видот и тоа според истражувањата за 36 проценти. […]

Препораки

Желатинот е здрав и корисен – Вака му помага на телото

Желатинот го има во секоја продавница и најчесто се користи за десерти, а малкумина знаат дека е здрав и корисен. Помага за болки во вратот, грбот, зглобовите и коските. Го јакне и срцето и го прави тенот поубав. Супер е за еластичност на тетивите и лигаментите. Помага за цврсти коски. […]

Препораки

Овие зготвени јадења никако не се замрзнуваат – Им се менува целосно составот

Постојат јадења кои зготвени не треба да се замрзнуваат,а тука е зготвениот ориз прв на листата. Оризот кога ќе се замрзне го губи квалитетот и хранливата вредност, затоа не го замрзнувајте, но ако станува збор за јадење во чиј состав има само малку ориз, тогаш слободно замрзнете ги тие јадења.За […]

Препораки

Колку сол треба да внесуваме дневно? – Ова е опасноста ако претераме

Сите знаеме дека многу сол штети на телото, иако му е потребна на човекот да ги регулира течностите и да пренесува електрични импулси меѓу ќелиите. Умерен внес на сол е позитивен за телото, бидејќи тоа само бара сол, но кога ќе претераме тоа доведува до здравствени компликации.Дневно не треба да […]

Препораки

Многу му помага на телото – Причини често да јадете чиа

Егзотичното чиа семе се повеќе се користи, многу е здраво и лесно за употреба. Богато е со антиоксиданси, манган, фосфор, бакар, влакна, калиум и калциум, како и масни киселини во себе. Има неутрален вкус, се користи како додаток и секогаш треба да се остави во вода да набабри пред употреба. […]

Препораки

Ова овошје има анти-ејџ ефект – Ја прави кожата сјајна и не дозволува создавање брчки

Овој вид на овошје многу помага за анти-ејџ ефект или да се спречи стареењето и неговото познавање на телото. Се работи за цитрусното овошје, а во оваа категорија се портокали, мандарини, лимон, грејпфрут, цитрон, лимета. Богати се со витамин Ц, имаат колаген и ја поттикнуваат синтезата на колаген со што […]

Препораки

Како да сте завршиле половина тренинг – Ова се важни правила за слабеење

Ако сакате да ослабете многу треба да внимавате на храната, а ако вежбате исто така е важно што и како внесувате. Избегнувајте јаглени хидрати кои ги има во лебот. Пецивата и во житарките. Сведете ги на минимум и не користете и многу сол кој апсорбира вода од телото. Хранете се […]

Meat, Tips & Tricks

Ова е најопасната грешка при готвењето – бактериите се размножуваат „како луди”

Ова е една од најчестите грешки при готвењето. Кога готвиме секогаш сировото месо и печеното, мора да се одвојат во посебни чинии. Бактериите од сировото месо лесно доаѓаат на готвеното. Истото важи и за морски плодови. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели […]

Препораки

За срцето, желудникот и имунитет – Јадете фстаци често

Фстаците се исклучително вкусна и здрава намирница која помага за цел спектар на болести.Се користат самостојно, со други јаткасти плодови, во смути или десерти. Имаат витамини А, Б6, Ц и Е и се важни за правилна работа на срцето, за имунитет, за заштита од срцеви заболувања, за превенција на рак. […]

Препораки

За коските, депресија и дијабет – ова е најважниот витамин за телото

Витаминот Д е многу важен за телото и помага за здравје на коските, за апсорпција на калциум, за депресија, склероза, дијабетес тип 2, како и мултиплекс склероза. Го има во сонцето, а од храната во лосос, житарки, сок од портокал, млеко и јогурт. Консумирајте ги често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај […]