Tag: препорака

Препораки

Лекарите и нутриционистите велат дека е супер храна – јадете го за подмладување и спречување болести

Авокадото е здрава и вкусна намирница, за нутриционистите и супер храна.А вокадото е богато со незаситени масти, со железо и бакар, фосфор и магнезиум. Има многу влакна во себе и витамини А, Ц, Е, калиум и калциум. Добро е за сјајна и здрава кожа, како и подмладување. Добар е за […]

Препораки

Спречува срцев удар и ги опушта мускулите: Магнезиумот е важен, овие намирници се полни со него

Недостатокот на магнезиум во телото, неопходен за коските и мускулите, може наместо со лекови и апчиња, да го надоместите и со храна. Делува за крвните садови, намалување холестерол, за намалување крвен притисок, за мускулите и спречува срцев удар. Во вашето мени внесете намирници богати со магнезиум: Спанаќ Ориз Темно чоколадо […]

Препораки

Не чини многу а прави чуда за телото – за имунитет, вируси и тело кое пука од витамини

Има намирници кои не чинат многу, а прават чуда за телото. Тука се вбројува и лимонот кој е познат одамна колку е здрав. Богат е со витамин Ц, А, Б4, Е како и фосфор и цинк. Има антибактериско дејство, помага против вируси и воспаленија, служи за имунитет. Се користи и […]

Препораки

Диетата нема да ви успее ако го пиете ова – пијалоци кои дебелеат

Ако сакате да слабеете и да ја доведете линијата во ред, никако не ги пијте овие напитоци. Откажете се од газирано, тие дебелеат и се штетни. Не пијте ни засладен леден чај, како ни спортски напитоци поради шеќерот. Откажете се и од енергетски пијалоци и кафе со млеко. Прочитај повеќе […]

Предјадења

Никако не го јадете ова за појадок – сите правиме огромна грешка

Ако јадете јајца за појадок тогаш престанете бидејќи правите голема грешка. Имено, истражувањата покажале дека лицата кои појадуваат имаат 28 проценти повеќе шанса да имаат срцеви болести и рак. Вашингтон пост наведува дека јајцето има 6,5 грама белковини и 1,7 грама масти, како и високо ниво на холестерол. Богати се […]

Препораки

Сите го фрламе овој дел од цвеклото а многу е здрав – извлечете го максимумот за здравјето вака

Листовите на цвеклото содржат низа антиоксиданси важни за здравјето на луѓето. Листот од цвеклото треба да се користи во секоја комбинација на храна. Во салата може листовите да ги помешате со зелена салатка, маслинка и краставица. Салатата ќе ја направите со малку маслиново масло и лимонов сок. Исто така листовите […]

Препораки

Лебот не го чувајте во кутија – правите голема грешка

Сите го чуваме лебот во кутија за леб, но тоа е голема грешка, според последите истражувања. Имено, препорака на научниците и нутриционистите е да се става лебот во фрижидер, поради тоа што така нема да се појави мувла на него и подолго ќе трае. Ако сакате да го одмрзнете ставете […]

Препораки

Киселите краставички се богатство со здравје – штитат од многу болести

Киселите краставички не се само убав и вкусен додаток, туку се одлични за здравје. Содржат доста вода, малку маснотии, протеини и влакна, а имаат и железо, калциум, натриум и фосфор, па и витамини Ц, А, Б6 и Б12. Имаат антиоксиданси кои го штитат телото од слободни радикали, а супер се […]

Препораки

Ќе се стопите за еден месец – напиток кој намалува сало на стомакот, бутовите и задникот

Направете напиток со кој може да ослабете и 15 килограми за еден месец. Ви требаат 1 шолја лимонов сок, 1 лажица чиа семе, 1 лажица мед, 1 чаша вода. Прво се става чијата во вода да набабри, а потоа во блендер со сите други состојки. Пијте го ова наутро. Прочитај […]

Препораки

Секогаш пијте чаша млеко со појадокот – вака делува на телото

Млекото е здраво и се препорачува од најрана возраст. Ако го консумирате со појадокот, и тоа само шолја со него, ќе го намалите за два пати ризикот од дијабет тип 2 покажаа новите истражувања. Научниците од Канада со своите истражувања докажале дека само една шолја за појадок помага да бидете […]