Tag: препорака

Препораки

Овошка која не дозволува да се создаде кариес – поефективна е од паста, го штити и срцето

Сите јадеме јаболка и особено кај нас ги има во изобилство, а тоа е и најчесто култивираното стебло на светот, богато со витамини. Освежува и има супер вкус, полна е есо вотаминн Ц, минерали и помага за нашиот имунитет, метаболизам, диета, да не се дебелееме и да не се разболуваме. […]

Препораки

Победете ја астмата со намирници од кујната – помоќно од секој лек

Во борбата со астма може да ви помогне еден евтин лек од вашата кујна. Ви требаат сок од еден лимон и 1 чаша вода. Се мешаат и се пие оваа мешавина со јадењето. Лимонот ги неутрализира бактериите на респираторниот тракт кои го запушуваат, па делува како антисептик. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Препораки

Храна која го зголемува либидото – јадете ги овие намирници

Либидото кај луѓето може да варира, а се е поради недостаток или вишок на одредени материи во телото. Постојат намирници кои го зголемуваат либидото и сексуалниот порив, а тоа се печурки, јајца, интегрални житарки. Ако сте пак нервозини и тоа ви пречи, консумирајте житарки и храна со влакна. Навистина помагаат. […]

Препораки

Напиток со кој ќе топите сало – за поефикасна диета, стопете се за до одмор

Ако го консумирате овој напиток, вашата диета ќе биде поефикасна. Ова е рецептот: Се ставаат лимонот исцеден и ѓумбирот во чаша лака вода, па се оставаат кратко, а потоа се пие. Најдобро е да се пие наутро на празен желудник. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок […]

Препораки

Маслиновото масло е„злато кое тече” – лечи цел спектар болести, еве колку долго се чува

Маслинката е плод на зимзелено дрво, расте во медитеранските подрачја, вкусна е и помага за многу состојби и болести, а се прави и маслиново масло од нив кое помага и се препорачува да се користи како замена за обичното масло. Маслиновото масло има посебна арома, има витамини Е, 95 посто […]

Предјадења

Лек за анемија – безбеден и за деца и трудници

Направете си вино од капини, лек за анемија, посебно кога се децата во прашање, трудници и доилки. Помага и за здравје и имунитет на телото.   Повеќе десерти на Готви.мк: Домашен овошен сладолед Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве […]

Препораки

Од лубеницата се прави најсилниот лек за камен и песок во бубрегот – ова е постапката

Лубеницата евкусна и полна витамини, а освен што служи за разладување на топлото време, користи и како лек за прочистување на бубрезите. Направете чај од семки од лубеница, кој многу помага за проблемите на бубрезите. Ви требаат 4 лажици семки лубеница и 2 литри вода. Се мелат семките, се зоврива […]

Препораки

Не ја правете оваа грешка: Никогаш не го фрлајте овој дел од лукот

Ако и вие ја правите оваа грешка, престанете веднаш, бидејќи губите многу витамини. Имено, во сезоната на младото лукче, не треба да ги фрлате зелените делови или така нареччени перушки. Имаат многу витамини, го штитат срцето, содржат витамин А, добри сеза видот. Помагаат и за јакнење на коските, со своите […]

Препораки

Непријатели на рамниот стомак – избегнувајте го ова ако не сакате сало на стомакот

Режим на исхрана и правилна диета се двата клучни фактори за здравје и секако фит изглед. Избегнувајте одредени намирници ако сакате да слабеете, особено во пределот на стомакот. Тука е црвеното месо чии протеини не одат на правилното место. Наместо тоа, јадете пилешко и риба. Не внесувајте ни благо и […]

Препораки

За сјајна кожа, диета, мозокот и срцето – периодов јадете ги често

Црешите се дел од најубавото овошје, симбол на пролетта и навистина здрав еликсир за телото. Го подобруваат видот, а делуваат и за здрава, сјајна и мазна кожа. Спречуваат и малигни болести, а се подобрува и варењето на храната со нив. Помагаат и за намалување болки во телото. Добри се и […]