Tag: препорака

Препораки

Ако со часови седите на работа и имате болки – пијте го ова место кафе и ќе исчезнат

Чајот од нане е исклучително здрав и вкусен и помага за многу болести. Се работи за долгогодишна билка која има етерични масла и витамини, со пријатен мирис, а особено и се полни листовите. Чајот од нане има сложен хемиски состав. Содржи танин, па затоа најдобро е да се вари во […]

Препораки

Билка која мора да ја имате во домашната аптека – за воспаленија, гастрит и хемороиди

Ајдучката трева е билка која сите треба да ја имаат во домашната аптека. Се чува од јуни до октомври, а најубаво е да се бере јули и јуни. Се употребуваат и цветовите и долниот дел. Може да се употребува секојдневно за различни видови проблеми. Две мали лажички од билката се […]

Препораки

За плодност и сите здравствени проблеми – ова масло е лек

Маслото од тиква е исклучително здраво, содржи белковини и минерали, есенцијални масни киселини и витамини од групата Б, витамин Ц и Е. Позитивно делува на простатата, помага за правилна функција на мозокот, ги намалува болките во коските, лекува простата, намалува холестерол во крвта, делува како превенција за артеросклероза, го јакне […]

Препораки

Жедта е аларм на телото – за ова може да се заврши во болница

Сите знаеме колку е водата важна за телото, колку е здрава и колку треба да ја пиеме особено во летниот период кога е топло и може да дојде до дехидрација. Научниците и нутриционистите велат дека дневниот внес не треба да е помал од 1,5 литри и дека жедта некогаш е […]

Препораки

Лебот не ни одмага во слабеењето – важно е само кога го јадеме

Се повеќе луѓе избегнуваат леб бидејќи не сакат да се здебелат, но најновите истражувања покажале дека нема потреба да се избегнува лебот, туку важен е само тајмингот. Едно истражување во Чикаго покажало дека треба да се јаде парче леб само за појадок наутро ако сакате да изгубите килограми, а потоа […]

Препораки

Зачин вреден злато – има Б комплекс и помага за спектар болести

Ловоровиот лист е зачин кој одамна се користи во секојдневието и алтернативната медицина, а има многу бенефити.Богат е со витамин А, со витамин Б комплекс и селен и железо, како и цинк и магнезиум, многу важни за здравјето. Го олеснува одењето во тоалет и варењето на храната, помага кај болести […]

Препораки

Спасете го црниот дроб кој е главна лабораторија на телото – има евтин рецепт

Брзиот начин на живот значи нездрава и брза храна, газирани сокови и секако недоволна грижа. Црниот дроб е меѓу главните органи во телото, а тешко се лекува ако го уништиме, па затоа има природен сок за детоксикација и грижа за овој орган. Ви требаат сок од портокал, лимон, мед и […]

Препораки

Знаци дека внесувате многу сол – некои може да се фатални внимавајте

Можеби мислите дека внесувате нормална количина сол во телото, но ако ги имате ови симптоми се лажете и итно треба да намалите со внесот. Ако постојано се чувствувате подуени и отечени, тогаш кажете не за сол. Со оглед на тоа дека ја задржува водата, може да дојде до отекување на […]

Препораки

Ќе немате целулит, ќе топите килограми и ќе имате енергија – наутро испијте го прво ова

Сите знаеме колку водата се препорачува да се пие во големи количини, а ако верувате, ако сите пијалоци ги замените со неа, ќе имате многу добробити за телото. Крис Бејли, познат блогер и истражувач со истражувањеод еден месец открива што се случува ако пиете само вода. Ќе бидете послаби, ќе […]

Препораки

За пушачи или поранешни пушачи – вака исчистете го телото од отрови

Ако сте пушач или поранешен пушач има лесен начин да се исчистите од токсините и отровите и тоа брзо, лесно и евтино. Користете ѓумбир кој освен што е многу здрав помага и за чистење на токсините. Помага и лукот кој треба да го јадете почесто, а и може да го […]