Tag: препорака

Препораки

Што никако не смееме да јадеме при псоријаза – План за исхрана кој помага

Псоријазата е тешка и комплицирана состојба на телото, се смета за неизлечлива целосно и сите кои ја имаат мора многу да внимаваат на исхраната. Постојат неколку основни правила при псоријаза, со цел лесна и избалансирана исхрана која не ги оптоварува цревата. Треба да внесувате вода во обилни количини, или најмалку […]

Препораки

Најздравата намирница на светот е оваа – За здравје и плус убавина

Здрав е, помага и подмладува – тој е зеленчук кој е 3 во 1 а неговото име е брокула. Според истражувањата, брокулата делува во превенирањето рак, особено рак на цревата, желудникот, матката и дојките, го регулира и крвниот притисок, го зајакнува имунитетот со бројните витамини, меѓу кои најмногу витамин Ц […]

Препораки

Што треба да јадете при проблеми со жолчката?

Сите оние кои имаат проблеми со жолчката, треба да внимаваат со исхраната. Јадете храна со селен и бакар, цинк и многу витамини Ц. Јадете свежо овошје и зеленчук. Јадете цвекло и артичока, брокула, зелка и кајсии. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво […]

Препораки

Пијте што повеќе вода на ден – Но избегнувајте да ја пиете во овој период

Водата е здрава и корисна и треба да се пие колку може повеќе, но има случаи кога не треба да ја внесуваме. Имено, откако ќе се најадете, не треба веднаш да се напиете вода. Се јавува тежина во желудникот, надуеност, како и болка во стомакот. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која […]

Препораки

Ако икате ви треба една намирница – Ставете ја под јазикот и веднаш ќе пресанете

Постои намирница од кујната која помага при икање, а тоа е шеќерот. Само малку шеќер под јазикот ќе го спречи икањето. Делува на нервите кои праќаат сигнали до мускулите за дијафрагмата, од каде дошло до икањето. Пробајте. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси […]

Препораки

Зошто треба да користите ленено семе – За што се помага

Лененото семе се препорачува да го имате дома секогаш, евтино е, а навистина помага за разни тегоби и проблеми. Помага за заштита од срцеви заболувања, за висок притисок, има и антиканцерогено дејство, против мозочен удар и тромбоза, како и целосно здравје и имунитет. Се препорачуваат две мали лажички на ден […]

Препораки

Не можете да се откажете од цигари? – Овие намирници го чистат телото

Пушењето е навика која е штетна и од која тешко се откажуваме, но помагаат неколку намирници од кујната, за да го исчистите телото. Треба да внесувате што повеќе здрави намирници, а тука е прв зелениот чај кој го чисти телото, воедно е супер како течност во телото. Помагаат и морковите […]

Препораки

Внимавајте за Нова Годинa – Болниците се полни секоја година

 За време на Нова Година и претстојните празници знаеме да претераме со сарми, салати, месо, десерти други калорични јадење, но и пиење, но треба многу да внимаваме, бидејќи не ретко болниците се полнат за празниците. Не јадете многу, јадете умерено и не претерувајте со пиењето. Купувајте од проверени места. Прочитај […]

Препораки

Зошто да пиеме вода наместо кафе наутро?

Водата е најздравиот напиток на светот и сите знаеме колку е важна за телото. Наутро наместо кафе, испијте шолја вода.Го штити дебелото црево. Помага за полесно апсорбирање хранливи материи. Произведува нови ќелии. Помага за слабеење. Помага за пдообар имунитет. Помага за сјајна кожа.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: […]

Препораки

Сусамот е многу здрав – За што се помага

Сусамот е намирница која се става во многу јадења, и многу помага. Сусамот не треба да изостанува во исхраната, богат е со витамини А, Е и Б, калциум и калиум, магнезиум и фосфор, цинк и селен. Ги јакне забите, ги јакне коските во телото. Помага и за намалување на притисокот. […]