Tag: прелив

Главни јадења

Три пати повкусен од обичниот – Прелив за мусака со павлака и маргарин

Сите сакаме вкусна мусака, а за неа постои еден додаток кој не е традиционалниот прелив, но ја прави совршена. Ви требаат павлака и маргарин. Преку мусаката се става дебел слој изматена павлака, со сосема малку кисело млеко, 1-2 лажици, а горе се ставаат неколку парчиња маргарин. Се враќа во рерна […]

Главни јадења

Традиционален прелив за мусака – Станува три пати повкусна

Преливот за мусака е еден од најважните при подготовката на мусака, кој го дава вкусот и аромата. Ова е традиционален прелив. Поврзани вести на Готви.мкБрзи роденденски сендвичиВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе […]

Десерти

Торта фантазија: Кокос, нескафе и чоколадо за совршен десерт

Направете вкусна кокос-фантазија торта. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач за воздух […]

Салати

Прелив за секоја салата – Со него станува 3 пати повкусна

Направете вкусен сос за секоја салата.   Повеќе вести на Готви.мк:Чоко палачинки со крем од ванила и јагодиРецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди […]

Десерти

Овошна салата со лубеница и диња – Плус супер сос од горе

Направете освежителна овошна салата со прелив. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која […]

Деликатеси

Сос со павлака, бело вино и лук – Тече врз сочно месо

Направете супер прелив со лук и павлака. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново […]

Meat, Tips & Tricks

Не го фрлајте сокот од месото – Со една намирница се прави вкусен прелив

Ако печевте месо и ви остана течност од него, има начин како да ја искористите за ново вкусно јадење. Ставете во течноста малку кисела павлака, па така ќе имате супер прелив за варен компир, јуфки или ориз. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек […]

Tips & Tricks

Најважен трик кога правите прелив за салата

Ако правите прелив за салата, важно е сите состојки да бидат на собна температура. Ладните состојки особено маслото не даваат добар прелив и ја разбиваат текстурата. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – […]

Tips & Tricks

Прелив за пити: Со овој трик вашите пити ќе бидат како од ресторан

Едноставен трик за вашите пити да изгледаат прекрасно… Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: Домашна […]

Главни јадења

Повкусно од мусака – Ручек за помалку од 30 минути

Направете вкусен ручек во рерна за половина час. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која […]