Tag: презла

Главни јадења

Летен оброк готов за 20 минути: Запечени тиквици од рерна со сирење и презла

Јадењето можете да го послужите како прилог или како самостален летен оброк. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата […]

Видео, Предјадења

Повкусно од омлет или варени јајца: Поховани полнети јајца за појадок или мезе (Видео)

Ако ви здодеа од омлет, јајце на око или варени јајца, за вас имаме деликатесен специјалитет кој може да послужи како појадок, мезе, или пак, како деликатес за свечена трпеза.   Видео рецептот во продолжение:       Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме […]

Предјадења

Мирис на тесто кое се пече од рерна: Посебен рецепт за брзи погачи

Сите сакаме да подготвите нешто на своите најмили. Појадокот воедно е најважен оброк во денот, па затоа денеска израдувајте ги вашите сакани со вкусни погачици со презла.Навистина се прават брзо и мамат со аромата:     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен Солена […]

Десерти

Необичен десерт: Слатки макарони со презла

Слатки макарони пропржени на шеќер и презла – необичен, а вкусен десерт! Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер […]

Главни јадења

Компири со презла: Од надвор крцкави, од внатре меки како душа!

Има ли нешто поубаво од добро подготвени компирчиња? Еве одличен рецепт за крцкави компирчиња! Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива […]

Tips & Tricks, Десерти, Препораки

Едноставен трик со кој колачот повеќе нема да ви се лепи на тавчето за печење

Многу често кога печеме колач се соочуваме со проблем – колачот се лепи за дното или страните на тавчето за печење, па не можеме да го обликуваме колачок за сервирање. Подмачкуваме со масло, користиме хартија за печење… Но, постои еден едноставен трик, како овој проблем да биде минато: Подмачкајте го […]

Pastes, Видео

ВИДЕО: Нема да верувате што стави во макароните – вкусот е фантазија

Направете совршен специјалитет од италијанската кујна. Макарони со една намирница која е евтина, а ги прави толку посебни. Се што ви треба за ручек боли глава е презла.Ова е подготовката:   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со […]

Главни јадења

Свински кременадли со презла и пармезан

Крцкави кременадли од рерна послужете ги со свежа салата и компир. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Видео, Главни јадења

ХИТ ДЕЛИКАТЕС: За совршен компир ви треба само презла

Печен, пржен, варен, пасиран…компирот никогаш не излегува од мода. Хранлив и здрав, овој рецепт е совршен.Направете супер деликатес – запечен компир со презла. Повеќе на Готви.мк: Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше […]

Главни јадења, Посно и веге

Ќебапи и гравче на посната трпеза: Идеален ручек за денеска

 За посната среда ви нудиме посен и вкусен ручек од ќебапи со црвено гравче. Повеќе вести на Готви.мк: Повеќе од 80 посни и веге рецепти Потпечена боранија Турли тава по најдобар рецепт Специјалитет на денот: Пита со мелено месо Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната Веге рижото Печени […]