Tag: превенција

Препораки

Моќен сојузник во превенцијата од срцев и мозочен удар – Овошје кое може секаде да го купите

Бананата ја има во изобилство и по достапни цени на пазарите и во маркетите. Корисна е и здрава, поради што се препорачува да се јадат банани секој ден. Ова овошје е богато со калиум, па затоа претставува моќен сојузник во превенцијата од срцев и мозочен удар, стои во дел од […]

Препораки

Чај од сладок пелин – Природен лек кој може да помогне при лекување на повеќе болести

Дали сте слушнале досега за сладок пелин? Ако не сте чуле, ова е право време да дознаете зошто оваа билка е чудотворна и моќна и зошто ги заинтригира нутриционистите и истражувачите ширум светот. Пелинот често се користи во народната медицина, го има во Азија, северна Африка, Европа и Северна Америка. […]

Препораки

Ќе бидете здрави како дрен цела зима – природен лек за бронхит

Еукалиптус е дрво со раскошна крошна кое потекнува од Австралија. Во народната медицина најмногу се користи за болести поврзани со дишните органи, а имаат и антибактериско дејство.Имаат богата лепеза на здравствени придобивки, а најважното е дека помагаат да не се разболите, како и побрзо да го совладате грипот. Еукалиптусот ја […]