Tag: праз

Повеќе

Како се динста праз правилно?

Празот е вкусна и здрава намирница, зеленчук кој често треба да се јаде, а многумина сами го одгледуваат во нашата земја. Прво убаво се чисти и мие, па сите непотребни делови се сечат со нож. Се сече во саканата големина и облик и убаво се загрева маснотија на оган. Се […]

Предјадења

Пита со готови кори, компири и праз

Направете вкусна пита со компир и праз. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Главни јадења

Печени компири полнети праз и печурки

Направете печен компир со фил од праз и од печурки. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Препораки

Многу му помага на телото – Зошто треба да јадеме праз

Празот е многу корисен и здрав и треба често да се користи во исхраната. Извор е на витамини Б6, витамин Ц како и манган.Помага со антибактериското дејство, се користи и како антиоксиданс. Не ослободува од радикали. Го чува телото од згрутчување, бидејќи ја разредува крвта. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, […]

Главни јадења

Деликатес: Компири полнети со праз и печурки

Направете деликатесни печени компири со фил од печурки и праз. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се […]

Tips & Tricks

Сечевте кромид, лук или праз? – Мирисот од рацете ќе го снема за 10 секунди

Ако сечевте лук, праз или кромид, а мирисот ви остана на рацете и по неколку миења, има решение за маката. Земете малку паста за заби, истријте ги рацете и измијте потоа со вода. Ги убива тешките мириси. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо […]

Главни јадења

Деликатесни ќофтиња со праз

Направете ќофтиња од праз. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Посно и веге

Царица на посната трпеза: Сарма со праз која ќе ја направи и почетник

Направете посни сарми со праз, класичен и едноставен рецепт. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат 5 природни маски за лице против акни Природен рецепт кој го лечи болното грло Кои чаеви […]

Видео, Главни јадења, Посно и веге

Едноставна подготовка: Посна пита со праз

Доколку не постите послужете ја питата со јогурт или кисело млеко. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење […]