Tag: поховање

Meat, Tips & Tricks

Нема неред и долго чистење – Најлесен и највкусен начин за поховање месо

Наместо да поховате месо на рингла, и да впие многу масло, направете го тоа во рерна. Полесно е и побрзо, маслото нема да прска, нема да има неред. Кујната и домот нема да имаат непријатен мирис. Земете парчиња месо, валкајте ги во брашно и јајца, лебни трошки. Печете се на […]

Tips & Tricks

Трик за поховање – Од се ќе излезе деликатес

Има мал трик како ако поховате кашкавал да ви биде посочен и вкусен. Ставете ги парчињата малку во млеко, па потоа во брашно, јајце и презла. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која […]

Tips & Tricks

Трик за поховање – Ќе имате деликатес со една измена

Има мал трик како ако поховате кашкавал да ви биде посочен и вкусен. Ставете ги парчињата малку во млеко, па потоа во брашно, јајце и презла. Ќе бидат супер вкусни. Повеќе на Готви.мк:Чајот од шипка како лекБРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: […]

Видео, Главни јадења, Посно и веге

Посно поховање на риба – совршен начин (Видео)

Овој начин на поховање е совршен. Од внатре рибата е мека, а кората крцкава. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е […]

Tips & Tricks, Видео, Главни јадења

Нов техника за спремање пилешко: Отсега месото ќе го поховате само на овој начин (Видео)

Месото, сирењето или зеленчукот можат да се панираат на една чинија. Така ќе го намалите нередот во кујната. Класичното поховање месо, сирење или зеленчук подразбира потопување на намирниците во брашно, јајца и презла. Во овој просцес обично користиме три различни чинии или садови. Не само што на тој начин ја […]

Tips & Tricks, Видео

За да не прска маслото и да не лепи месото – трикови за пржење без нервози

Постојат многу вкусни трикови за поховање и пржење месо, но најголемата мака тука се прскањето на маслото, горењето, како и меурчињата при поховање. Сепак постојат лесни и брзи кулинарски трикови кои се решение за сето ова. Прскањето при пржење се спречува со тоа што во загреаното масло ќе додадете малку […]

Главни јадења

Најдобрата смеса за поховање риба и зеленчук: Совршени залаци во деновите на пост

На овој начин може да се похова било кој вид риба (морска, речна, а одлична е и за сите видови филети), посни ќофтиња, тиквици, црн патлиџан, печена пиперка и уште многу други видови зеленчук. Овој пат ви донесуваме рецепт за поховање риба. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки […]

Meat, Главни јадења

Пилешки крокети – рецепт за гурмани

Пилешки крокети се одличен ручек кој ќе ги собере и децата и возрасните на трпеза. Неодолива арома ќе се рашири во вашиот дом при подготовката, а вкусот е неверојатно добар. Ви требаат неколку намирници за супер оброк кој одлично оди со пиво. Повеќе вести на Готви.мк: Гурманска домашна плескавица Домашни […]